اختلال دوقطبی چیست؟
نوامبر 27, 2022
مرکز کار درمانی در شرق تهران (تهرانپارس)
مرکز کار درمانی در شرق تهران (تهرانپارس)
نوامبر 18, 2023
مرکز بازی درمانی در شرق تهران (تهرانپارس)

در مرکز بازی درمانی از بازی به عنوان ابزاری برای کمک به کودکان در حل مشکلات و چالش های آنها استفاده می شود. بازی درمانی برای کودکان در هر سنی مناسب است، اما معمولاً برای کودکان بین ۳ تا ۱۲ سال استفاده می شود. در مرکز بازی درمانی، یک درمانگر آموزش دیده با کودک در یک محیط امن و حمایتی بازی می کند. درمانگر از بازی برای کمک به کودک در بیان احساسات، حل مشکلات، توسعه مهارت های اجتماعی و سازگاری با چالش های زندگی استفاده می کند.

انتخاب بهترین مرکز بازی درمانی در شرق تهران ممکن است برای برخی از افراد کمی دشوار بنظر برسد‌. ما قصد داریم در این مطلب علاوه بر معرفی مرکز بازی درمانی در شرق تهران، نکات لازم را در مورد تکنیک بازی درمانی شرح دهیم تا قبل از شروع درمان آگاهی های لازم را داشته باشید:

بازی درمانی چیست؟

بازی یک فرآیند طبیعی و ایده آل برای برقراری ارتباط و ایجاد روابط با کودکان در سنین ۳ تا ۱۲ سال و یا بیشتر است. بازی درمانی در اصل یک ابزاری است که از حوزه روان درمانی و گفتار درمانی صورت گرفته است. انجام این فرآیند درمانی به یک درمانگر ماهر و آموزش دیده نیاز دارد تا بتواند اهداف درمانی را در کودک و یا حتی بزرگسالان پیاده سازی کند.

این رویکرد درمانی بر این اساس ایجاد شده است که کودکان به صورت ناخودآگاه از طریق بازی با دیگران ارتباط برقرار می‌کنند. به این معنی که در زمان بازی احساسات یا رفتارهایی را در مورد خودشان، بدون آگاهی داشتن از آن، بروز می‌دهند و درمانگر قادر است تا به راحتی مشکل را با تکنیک بازی درمانی ریشه یابی کند و اقدامات لازم را برای بر طرف کردن آن مشکل انجام دهد یا نقش موثری در بهبود حال روحی کودک داشته باشد.

 در صورت داشتن هرگونه ابهام و یا سوالی درباره بهترین مرکز بازی درمانی در شرق تهران در انتهای همین صفحه (بخش کامنت) سوالتان را مطرح نمایید. مرکز مشاوره پیشرو در اولین فرصت پاسخگوی سوالات شما خواهند بود.

بازی درمانی در شرق تهران مناسب چه سنینی است؟

بازی درمانی یکی از تکنیک های موثر و کارآمد در رویکرد روان درمانی است که در وهله اول برای کودکان ۳ تا ۱۲ سال در نظر گرفته می‌شود. درمانگران از طریق بازی درمانی به کشف احساسات کودک کمک می‌کنند. این تکنیک بیان آزادانه و برون ریزی کودک را تشویق کرده و با فراهم کردن محیطی امن و آرام به او این امکان را می‌دهد تا احساسات و افکار سرکوب شده را بیان کند.

مرکز بازی درمانی  در شرق تهران دقیقا چه کار می کنند؟

مرکز بازی درمانی در شرق تهران (تهرانپارس)

بازی درمانی یک روش درمانی غیر تهدیدآمیز و خلاقانه است که برای کودکان جذاب است. بازی درمانی به کودکان کمک می کند تا احساسات خود را به روشی سالم بیان کنند. بازی درمانی به کودکان کمک می کند تا مهارت های جدید را بیاموزند و مشکلات خود را حل کنند و روابط سالمی با دیگران ایجاد کنند.

برخی از خدماتی که مراکز بازی درمانی ارائه می دهند عبارتند از:

 • ارائه خدمات بازی درمانی
 • آموزش والدین در مورد بازی درمانی
 • ارزیابی و تشخیص مشکلات کودکان
 • همکاری با سایر متخصصان بهداشت روان

جهت اطلاع از فعالیت هایی که در بازی درمانی انجام می شود با مرکز بازی درمانی پیشرو به شماره ۷۷۷۲۹۸۱۶-۰۲۱ تماس بگیرید.

بازی درمانی کمک به درمان چه نوع اختلالاتی می‌کند؟

یکی از اصلی ترین مسائلی که ممکن است ذهن افراد را به خود مشغول کند این است که بازی درمانی چه نوع اختلالات روان را درمان می‌کند؟ به طور کلی مراکز بازی درمانی در شرق تهران به مراجعین خود کمک می‌کنند تا طیف وسیعی از مشکلاتشان را از طریق این تکنیک درمانی برطرف کنند از جمله:

 • اختلالات رفتاری
 • اختلالات اضطرابی
 • اختلالات خوردن
 • اختلالات افسردگی
 • رفتارهای پرخاشگرانه
 • اختلالات توالت رفتن
 • اختلال طیف اتیسم (ASD)
 • رفتار های مشکل ساز در مدرسه
 • اختلالات یادگیری و تاخیر در رشد
 • اختلال نقض توجه و بیش فعالی (ADHD)

مزایای بازی درمانی در شرق تهران

تقریبا با مراجعه به درمانگران جهت بازی درمانی در شرق تهران می‌توان تغییرات مثبت را در ۷۱ درصد از کودکان مشاهده کرد. با این حال کودکانی هم هستند که ممکن است روند درمان را با کمی تردید آغاز کنند اما با این وجود روند اعتماد به درمانگران رو به افزایش خواهد بود. اگر بخواهیم به مزایای دیگر بازی درمانی اشاره کنیم می‌توانیم موارد زیر را در نظر بگیریم:

 • خلاق تر شدن کودک
 • بهبود روابط خانوادگی
 • همدلی و احترام به دیگران
 • بهبود مهارت های اجتماعی
 • بهبود مهارت های ظریف و درشت
 • توسعه مهارت های خلاقانه برای حل مسئله
 • مسئولیت پذیری کودک در قبال برخی رفتارها
 • کمک به کاهش استرس و اضطرابی که کودک تحمل می‌کند.

با وجود مزایایی که تکنیک بازی درمانی به همراه دارد اما بهتر است این نکته را بدانید که در صورت شدید بودن مشکلات خلقی و روحی کودکان نمی‌توان تنها به تکنیک بازی درمانی بسنده کرد و باید از سایر روش هایی که درمانگر برای کودک مناسب می‌داند بهره برد.

جهت اطلاع از مزایای بازی درمانی در مرکز بازی درمانی در تهرانپارس همین حالا کلیک کنید.

تکنیک های بازی درمانی در شرق تهران

در روانشناسی تکنیک های مختلفی برای بازی درمانی در شرق تهران لحاظ می‌شود اما به طور کلی این تکنیک بر اساس ۲ شیوه متفاوت قابل اجراست که می‌توان موارد زیر را لحاظ کرد:

بازی درمانی فعال (active play therapy)

منظور از بازی درمانی فعال این است که در این فرآیند، درمانگر همراه کودک وارد جریان بازی می‌شود و او را به سمتی که موجب بروز مشکلش شده است، سوق می‌دهد . در این روش از بازی درمانی که در شرق تهران انجام می‌شود، درمانگر تعدادی اسباب بازی را در اختیار کودک قرار می‌دهد و  با توجه به مشکل به وجود آمده بازی را هدایت می‌کند.

برای مثال اگر کودکی با تولد فرزند بعدی به مشکلات رفتاری دچار شده باشد روانشناس باید در طول بازی سعی بر این داشته باشد تا عواطف منفی او را مانند حس غم، حسادت، خشم یا نفرت را بر انگیخته کند تا در مواجه با خواهر یا برادر خود این حس بروز پیدا نکند.

بازی درمانی غیر فعال (stimulus situation)

روند درمان در بازی درمانی غیر فعال به این گونه است که دیگر درمانگر بازی را هدایت نمی‌کند بلکه تعدادی اسباب بازی را در اختیار کودک قرار می‌دهد تا بتواند با استفاده از این وسایل اضطراب خود را کاهش دهد.

بازی درمانی غیر فعال در شرق تهران، هم به صورت  فردی و هم به صورت گروهی قابل اجرا است و می‌تواند تاثیرات مثبتی را در روند بهبود کودکان بر جای بگذارد.

در بازی های گروهی کودکان رعایت قوانین، نوبت بازی، سازگاری با دیگران و … را می‌آموزند و از همه مهم تر یاد می‌گیرند که موفقیت گروهی از موفقیت فردی ارجحیت دارد.

بازی درمانی در شرق تهران برای کودکان اتیستیک

بر اساس تحقیقاتی که در  این زمینه بر ۲۰ کودک اتیسم صورت گرفته،  پژوهشگران به این نتیجه رسیدند با انجام تکنیک بازی درمانی بعد از ۲ سال کودکان در مهارت های رفتاری و رشدی خود بهبود قابل توجهی داشتند. علاوه بر آن تکنیک بازی درمانی به کودکان این امکان را می‌دهد تا بتوانند در تعملات اجتماعی خود بهتر ظاهر شوند.

بازی درمانی در شرق تهران برای کودکان ADHD

مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۷ نشان داد که بازی درمانی کودک محور می‌تواند به کاهش علائم ADHD کودکان که شامل مشکل در تمرکز، رفتارهای بیش فعالی یا مخالفت کمک کند. در این مطالعه کودکان در ۳ جلسه مختلف به مدت ۶ هفته شرکت کردند و توانستند تغییرات مثبتی را هر چند کوچک، در رفتارهای خود  ایجاد کنند.

بازی درمانی در شرق تهران برای اختلالات رفتاری

اختلالات رفتاری دسته ای از اختلالاتی مانند نافرمانی یا سلوک هستند که در آن کودک به طور مداوم نسبت به سایر افراد از خودش خشم نشان می‌دهد و حاضر به همکاری کردن با آنها نیست! بنابراین محققان آزمایشی را صورت دادند تا بتوانند اثر بخشی بازی درمانی را بر کودکانی که دچار اختلالات رفتاری هستند را بسنجند.

در این مطالعه درمانگران به مدت ۸ هفته و هر هفته ۱ جلسه با کودکان تکنیک های درمانی را تمرین کردند و در پایان جلسات نتایج مثبتی را در روند بهبود رفتارهای کودکان گزارش دادند.

اگر فرزند شما هم دچار اختلال یادگیری است همین حالا با مرکز بازی درمانی در تهرانپارس به شماره ۷۷۷۲۹۸۱۶-۰۲۱ تماس بگیرید.

بازی درمانی در شرق تهران برای بزرگسالان

بازی درمانی نه تنها به کودکان کمک می‌کند تا طیف وسیعی از مشکلات خود را بر طرف کنند بلکه برای افراد بزرگسال نیز قابل اجرا است و می‌تواند موثر واقع شود:

تقویت سلامت روان در سنین بالا

در سال ۲۰۰۱ آزمایشی برای افراد سالمند طراحی شد که در آن درمانگران از نوشتن خلاق، موسیقی، هنر، بازی و سینی ماسه برای پیاده سازی تکنیک های بازی درمانی استفاده کردند و این فرایند را به مدت ۶ تا ۱۰ هفته و هر هفته ۱ یا ۲ جلسه ادامه دادند؛ بعد از این مدت آنها به نتایج جالبی دست یافتند:

 • تا حدی میزان افسردگی در آنها کاهش پیدا کرده بود.
 • سالمندان بیشتر از گذشته با دیگران معاشرت کردند.
 • به نظر می‌رسید که اعتماد به نفس بهتری را به دست آوردند.
 • به حل مشکلاتی مانند احساس تنها بودن علاقه نشان می‌دادند.

مقابله با تروما در بزرگسالان

بازی درمانی به بزرگسالان این امکان را می‌دهد تا با خیالی راحت احساسات خود را بررسی کنند و به موضوعاتی که ممکن است برایشان ناراحت کننده باشد نزدیک شوند. به عنوان مثال مطالعه انجام شده در این زمینه به نوعی تمرین و بازی درمانی برای افرادی که دچار خشونت های خانگی شده اند صورت گرفته که به آنها کمک می‌کند تا احساسات خود را بتوانند راحت تر در مورد رابطه های خشونت آمیز بیان کنند.

بهترین مرکز بازی درمانی در شرق تهران

امروزه بسیاری از روانشناسان برای اصلاح رفتار اشتباه یا درمان اختلالات رفتاری یا روانی کودکان از روش های نوینی همچون بازی درمانی کمک می‌گیرند. پژوهشگران با توجه به مطالعاتی که تا کنون انجام دادند به این نتیجه رسیدند که بازی درمانی می‌تواند تاثیرات مثبتی را در روند بهبود وضعیت سلامت روان بر جای بگذارد. اگر شما هم قصد دارید برای اصلاحات رفتاری یا درمان اختلالات روان به مرکز بازی درمانی در شرق تهران مراجعه کنید، انتخاب مرکز مشاوره پیشرو می‌تواند گزینه بسیار خوبی برای شما باشد.

روانشناسان و مشاوران حرفه ای تیم پیشرو، با کوشش بسیار در زمینه بهبود و ارتقا سلامت روان جامعه قادرند تا به بهترین نحو و استفاده از تکنیک های به روز در بازی درمانی، سلامت روان کودکان و حتی بزرگسالان را بهبود بخشند. جهت تعین وقت یا کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق شماره های مندرج در سایت با ما در تماس باشید.

شما می‌توانید جهت بازی درمانی با مشاوران مرکز درمانی پیشرو به شماره ۷۷۷۲۹۸۱۶-۰۲۱ تماس بگیرید.

سوالات پرتکرار

اگر در شرق تهران هستید و به دنبال یک مرکز بازی درمانی نزدیک به محل سکونتتان می‌گردید مرکز مشاوره پیشرو می‌تواند گزینه بسیار خوبی برای شما باشد. در این مرکز روانشناسان و درمانگران ماهری دور هم گرد آمدندن تا بتوانند به بهترین نحو به هم میهنان عزیزمان خدمات رسانی کنند.
هزینه بازی درمانی در شرق تهران بسته به عوامل مختلفی مانند تجربه و تخصص درمانگر، مدت زمان جلسه، نوع روش بازی درمانی، موقعیت مکانی مرکز و نوع بیمه متغیر است. به طور کلی، هزینه بازی درمانی در شرق تهران از ۱۵۰ هزار تومان تا ۵۰۰ هزار تومان در هر جلسه متغیر است.
طول دوره بازی درمانی در شرق تهران به عوامل مختلفی مانند نوع مشکل کودک، شدت مشکل کودک و پیشرفت کودک در جلسات بازی درمانی بستگی دارد. به طور کلی، بازی درمانی یک فرایند طولانی مدت است و ممکن است ماه ها یا حتی سال ها طول بکشد تا کودک به نتایج مطلوب برسد. در برخی موارد، ممکن است تنها چند جلسه بازی درمانی کافی باشد تا کودک به نتایج مطلوب برسد. اما در اکثر موارد، کودک به جلسات بیشتری نیاز دارد تا بتواند مهارت های جدید را بیاموزد و مشکلات خود را حل کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *