تست شخصیت شناسی کتل
فوریه 22, 2022

طرحواره‌های ناسازگار اولیه چیست؟

طرحواره ها باورهای عمیق و قوی فرد در مورد خود و جهان هستند. همچنین می توان گفت که طرحواره‌ها حاصل آموزه های سال های اول زندگی است که بر حوزه های مختلف زندگی به ویژه زندگی مشترک فرد تاثیر می گذارد.  یانگ، طرحواره هایی را که منجر به شکل گیری مشکلات روانی می شوند، طرحواره های ناسازگار اولیه می نامد.

طرحواره یانگ معتقد است که طرحواره ها به الگوهای خود تداوم بخش از خاطرات، احساسات، شناخت ها، حواس و ادراکات اشاره دارند که رفتارها را هدایت می کنند. همچنین در تعریف صریح‌تر می‌توان گفت که آن‌ها مسائل پایدار و طولانی‌مدتی هستند که در دوران کودکی به وجود می‌آیند و به زندگی بزرگسالی راه پیدا می‌کنند.

کاربرد‌های تست طرحواره یانگ چیست؟

آزمون طرحواره یانگ، در موقعیت های مختلف زندگی ما استفاده می شود، به عنوان مثال: انتخاب همسر، انتخاب شغل، تحریف شناختی از اطلاعات محیطی، استدلال های منطقی برای طرز تفکر صحیح و غیره.

طرحواره درمانی چیست؟!

آزمون طرحواره یانگ، رویکردی درمانی در روانشناسی دارد و برای درمان اختلالات شخصیت و اختلالات روانی استفاده می شود، مانند بیمارانی که به درمان های دیگر مانند درمان شناختی رفتاری کلاسیک پاسخ نداده‌اند یا بازگشت علائم را تجربه کرده‌اند.

هدف طرحواره درمانی چیست؟!

هدف اصلی این طرح، کمک به بیماران برای رفع نیازهای هیجانی خود از طریق یادگیری است. طرحواره درمانی با کاهش شدت خاطرات هیجانی و کاهش شدت حساسیت عاطفی و فیزیکی و همچنین تغییر الگوهای شناختی مرتبط با طرحواره انجام می‌شود. در واقع، تکنیک های مورد استفاده در طرحواره درمانی شامل: بازسازی تصویر ذهنی، صحبت با صندلی خالی و … است. همچنین باید بدانید که امروزه مطالعات زیادی در مورد اثربخشی آزمون طرحواره یانگ انجام شده است که تأثیرات مفید آن را در دنیای روانشناسی نشان می دهد.

انواع طرحواره ها کدام‌اند؟!

۱_ حوزه بریدگی و طرد

 • طرحواره رها شدگی / بی ثباتی:

افرادی که دارای طرحواره رها شدگی/بی ثباتی هستند دائماً احساس می کنند که دیگران به زودی آنها را ترک خواهند کرد. این طرحواره زمانی ایجاد می شود که والدین در اوایل زندگی به نیازهای اولیه کودک توجهی نداشته باشند.

 • طرحواره بی اعتمادی / بد رفتاری:

افراد دارای طرحواره بی اعتمادی / بد رفتاری معمولاً انتظار دارند توسط دیگران صدمه ببینند، مورد انتقاد قرار گیرند یا تحقیر شوند. این افراد بر این باورند که حقوقشان پایمال می شود و توسط دیگران مورد آزار و اذیت قرار می گیرند.

 • محرومیت هیجانی:

افراد دارای طرحواره محرومیت هیجانی معتقدند که نیازهای عاطفی اولیه آنها توسط دیگران برآورده نمی شود. این افراد احساس می کنند که از نیازهای محبت، مهربانی، حمایت، مراقبت و راهنمایی دیگران محروم هستند و دیگران به آنها توجه نمی کنند.

 • طرحواره نقص / شرم:

افراد دارای طرحواره نقص / شرم معتقدند که یک نقص درونی دارند. آنها احساس می کنند که در جنبه های مختلف شخصیت خود کمبودی ذاتی دارند و بد، حقیر، بی ارزش و غیرقابل اعتماد هستند.

 • طرحواره انزوای اجتماعی / بیگانگی:

افراد دارای طرحواره انزوای اجتماعی / بیگانگی معتقدند که با افراد دیگر متفاوت هستند. آنها احساس نمی کنند عضوی از یک گروه هستند و معتقدند که منزوی هستند. افرادی که احساس خاص بودن می کنند ممکن است این طرحواره در آنها شکل بگیرد.

۲_ حوزه خودگردانی و عملکرد مختل

 • طرحواره وابستگی / بی‌کفایتی:

افراد دارای طرحواره وابستگی / بی کفایتی قادر به انجام مستقل مسئولیت های زندگی خود نیستند. این افراد معمولا برای تصمیم گیری و انجام تکالیف از دیگران کمک می گیرند.

 • طرحواره آسیب‌پذیری نسبت به ضرر و بیماری:

افراد دارای طرحواره آسیب پذیری از وقوع فاجعه قریب الوقوع می ترسند. آنها معتقدند هر لحظه امکان وقوع یک اتفاق ناگوار وجود دارد و قادر به جلوگیری از آن نیستند.

 • طرحواره خود تحول‌نیافته / گرفتار:

فرد با طرحواره خود تحول نیافته / گرفتار با یکی از افراد مهم زندگی خود از جمله والدین صمیمیت مفرط دارد و این باعث اختلال در رشد فردی و اجتماعی او می شود.

 • طرحواره شکست:

طرحواره شکست به این واقعیت اشاره دارد که فرد معتقد است در مقایسه با همسالان خود در زمینه های مختلف زندگی مانند وضعیت مالی، کار، تحصیل، ازدواج یا ورزش شکست خورده است. آنها احساس می کنند که واقعاً بی کفایت و بی لیاقت و بی استعداد هستند.

۳_ حوزه محدودیت مختل

 • طرحواره استحقاق:

طرحواره استحقاق نشان می دهد که یک فرد بر دیگران برتری دارد و حقوق ویژه ای برای خود دارد. آنها معتقدند آنچه را که می خواهند یا آنچه دلشان می خواهد باید سریع انجام شود، صرف نظر از اینکه خواسته هایشان معقول باشد یا به دیگران آسیب برساند.

 • طرحواره ضعف خویشتن‌داری:

طرحواره ضعف خویشتن‌داری به ناتوانی فرد در تحمل خستگی و شکست در حین انجام کار اشاره دارد. این افراد نمی توانند احساسات و رفتارهای تکانشی خود را کنترل کنند.

 • طرحواره اطاعت:

افراد دارای طرحواره اطاعت بر این باورند که برای جلوگیری از پیامدهای منفی، باید کنترل خود را به دیگران بسپارند. این افراد از طرد شدن توسط دیگران می ترسند و به همین دلیل ترجیح می دهند خود را نادیده بگیرند و تسلیم شوند.

 • طرحواره ایثار:

در طرحواره ایثار، فرد نیازهای خود را فدای کمک به دیگران می کند. این افراد در زندگی روزمره خود بیش از حد بر رفع نیازهای دیگران متمرکز هستند و رضایت و نیازهای خود را نادیده می گیرند. وقتی روی خودشان تمرکز کنند احساس گناه می کنند.

 • طرحواره تأیید طلبی:

در طرحواره تأیید طلبی افراد بر تأیید، مورد توجه قرار گرفتن و صلاحیت خود تأکید دارند. عزت نفس این افراد بیشتر به دیگران بستگی دارد تا ویژگی های درونی آنها. این افراد معمولا کارهایی را انجام می دهند که دیگران متوجه آن می شوند و آن را تایید می کنند.

۴_ حوزه گوش بزنگی و بازداری

 • طرحواره منفی‌گرایی / بد بینی:

افراد دارای طرحواره منفی‌گرایی همیشه به جنبه های منفی زندگی مانند طلاق، مرگ، خیانت، درگیری و مشکلات توجه می کنند و ویژگی های مثبت زندگی را کم رنگ می کنند.

 • طرحواره بازداری هیجانی:

در طرحواره بازداری هیجانی فرد تمایلی به صحبت در مورد احساسات خود ندارد. این افراد نسبت به موقعیت های مختلف واکنش های خنثی و بی تفاوتی دارند و تمرکزشان بر عقلانیت و از بین بردن احساسات است.

 • طرحواره معیار‌های سرسختانه / عیب‌جویی افراطی:

افرادی که طرحواره معیارهای سرسختانه دارند معتقدند که یک فرد باید تلاش زیادی کند تا به استانداردهای درونی و افراطی خود در مورد رفتار و عملکرد خود دست یابد. آنها فکر می کنند کاری که انجام می دهند ناقص است و باید بیشتر انجام دهند.

 • طرحواره تنبیه:

افراد دارای طرحواره تنبیه معتقدند که باید به دلیل اشتباهات و گناهان خود به شدت مجازات شوند. معمولا اشتباهات خود و دیگران را به سختی نادیده می گیرند، عیوب و نقص را نمی پذیرند و نمی توانند همدلی نشان دهند.

برنامه درمانی در طرحواره شامل چند قسمت است؟!

برنامه طرحواره درمانی یانگ به طور کلی شامل سه دسته اصلی از تکنیک ها است و این تکنیک ها عبارتند از:

 • شناختی
 • تجربی
 • رفتاری

تست طرحواره درمانی یانگ معمولا با استفاده از تکنیک های خاصی به صورت فلش کارت هایی انجام می شود که حاوی پیام های شفابخش مهمی است و در جلسه درمانی یادداشت می شود. همچنین، یادداشت‌های مبتنی بر طرح، که مانند یک کتابچه باقی می‌مانند، در بین جلسات توسط مراجع پر می‌شوند و پیشرفت مراجع را در مورد کلیه مفاهیم نظری در طرحواره درمانی گزارش می‌دهند. همچنین می توان گفت یکی از مهم ترین تکنیک های طرحواره درمانی، استفاده از رابطه درمانی طی فرآیندی مؤثر به نام باز والدینی حد و مرز دار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *