تست اهمال کاری
فوریه 22, 2022
تست عادات مطالعه
فوریه 22, 2022
روش های مختلفی برای تعیین سطح هوش و IQ افراد وجود دارد. یکی از پرطرفدارترین روش ها استفاده از تست های هوش است که البته باید در انتخاب آن بسیار دقت کرد. در حال حاضر تست های هوش زیادی وجود دارد که بسیاری از آنها توسط شرکت ها، سازمان ها و روانشناسان برای اندازه گیری هوش سیال و تفکر انتزاعی استفاده می شود. یکی از معتبرترین و پرکاربردترین تست ها در این میان، تست هوش ریون است که سال هاست به عنوان یکی از پرطرفدارترین تست های پیش از استخدام مورد استفاده قرار می گیرد و روانشناسان نیز برای ارزیابی مراجعین به آن مراجعه می کنند.

تست هوش ریون چیست؟

آزمون ریون ماتریس های پیشرونده (RPM) یک آزمون ارزیابی است که برای سنجش تفکر غیرکلامی، استدلال انتزاعی و عملکرد شناختی افراد طراحی شده است. از آنجایی که آزمون هوش ریون یک آزمون کاملا تصویری است، مسائل مربوط به موانع زبانی و وابستگی های مذهبی/فرهنگی در نظر گرفته نمی شود و این می تواند یکی از بزرگترین مزیت های آن باشد. بنابراین، آزمون ریون یکی از محبوب‌ترین معیارهای هوش عمومی است که توسط شرکت‌ها برای تعیین اینکه آیا مصاحبه‌شونده مهارت‌های شناختی کافی برای کار دارد یا خیر، استفاده می‌شود.

در آزمون پیشرونده ریون، شرکت کنندگان با یک ماتریس هندسی طراحی شده از ۲×۲، ۳×۳، ۴×۴، و ۶×۶ رو به رو میشوند که یک قطعه در آن وجود ندارد. وظیفه شرکت کنندگان در این آزمون انتخاب مناسب ترین گزینه برای تصویر جا افتاده است. پاسخ آنها از میان هشت گزینه است. پرسش‌ها و پاسخ‌ها همگی کاملاً غیرکلامی هستند و در سطوح مختلف توانایی‌های شناختی افراد قرار دارند.

اما بسیاری از شرکت کنندگان در این تست هوش می خواهند بدانند: آیا تست هوش ریون دقیق است؟ ماتریس های پیشرونده ریون امکان ارزیابی و اندازه گیری علمی را همانطور که توسط جی سی ریون پیش بینی شده است، می دهد. بنابراین، تست هوش ریون  نمایش دقیقی از هوش عمومی و سیال را ارائه می دهد، همراه با تکمیل انواع ماتریس های ریون با درجات مختلف پیچیدگی، تخمین دقیقی از IQ را در اختیار شما قرار می دهد. نمره نهایی آزمون ریون به عنوان درصدی از پاسخ های صحیح به سوالات در مقابل تعداد کل سوالات نمایش داده نمی شود. در نتیجه، دقیق ترین راه برای ارزیابی نمره نهایی در آزمون ریون، طبقه بندی آن به عنوان درصد در برابر هم سن و سالان خود در داخل کشور است.

انواع تست ریون

ماتریس های پیش رونده استاندارد

 ماتریس های پیشرونده ریون در دهه ۱۹۳۰ توسط جی سی ریون برای بررسی چگونگی تأثیر عوامل ژنتیکی و محیطی بر هوش ایجاد شد. نسخه اولیه شامل ۵ گروه ۱۲ موردی بود. به طور کلی، آیتم های هر گروه به تدریج پیچیده تر می شوند و افراد شرکت کننده در این آزمون به توانایی های شناختی فراوان و هوش سیال برای تجزیه و تحلیل اطلاعات و حل مسائل نیاز دارند. در آزمون استاندارد ریون ماتریس های پیشرو، شرکت کنندگان باید ۶۰ سوال را در یک بازه زمانی ۴۰ دقیقه ای تکمیل کنند. پس از ۴۰ دقیقه، آزمون هوش ریون به طور خودکار بر اساس استانداردهای بین المللی (ملی) نمره گذاری می شود.
ماتریس های پیشرفت استاندارد ریون برای بررسی متقاضیان شغل برای موقعیت های سطح ابتدایی و سرپرستی استفاده می شود. علاوه بر این، این آزمون اغلب در ارزیابی نقش‌های سطح متوسط ​​که توانایی‌های تصمیم‌گیری و تحلیلی مهم‌ترین هستند، استفاده می‌شود.

ماتریس های پیش‌رونده رنگی

ماتریس‌های پیش‌رونده رنگی عمدتاً برای آزمایش توانایی‌های شناختی و هوش سیال کودکان ۵ تا ۱۱ ساله، افراد مسن با توانایی‌های شناختی رو به زوال و افراد دارای ناتوانی‌های جسمی و ذهنی استفاده می‌شوند. همانطور که از نام این آزمون مشخص است، بیشتر موارد با پس زمینه رنگی نمایش داده می شوند تا هوش بصری شرکت کنندگان در زمان برگزاری آزمون تحریک شود.

ماتریس‌های پیش‌رونده پیشرفته

ماتریس های پیشرفته پیشرونده ریون (APM) را می توان نسخه پیچیده تری از آزمون ریون در نظر گرفت و این آزمون قادر است داوطلبانی را با سطح بالاتری از توانایی های شناختی ارزیابی کند. این نسخه از آزمون ریون شامل ۳۶ سوال است و شرکت کنندگان باید تا حد امکان در حدود ۴۰ دقیقه سوالات را حل کنند. حل سوالات در این شکل از تست به تدریج دشوارتر می شود. به طور معمول، ماتریس های پیش‌رونده پیشرفته برای افرادی که در موقعیت های مدیریتی سطح بالا کار می کنند و برای نقش هایی که به سطح بالایی از توانایی های شناختی و تحلیلی نیاز دارند، مناسب هستند. این تست برای بزرگسالان و نوجوانان با هوش بالاتر از حد متوسط ​​مناسب است که می خواهند هوش سیال و توانایی های شناختی خود را به چالش بکشند.

ماتریس‌های پیش‌رونده پیشرفته کوتاه

ماتریس های پیش‌رونده پیشرفته کوتاه، مشابه ماتریس های پیش‌رونده پیشرفته ریون است که تنها تفاوت آنها در تعداد سوالات و زمان برگزاری آزمون است. این نسخه کوتاه از تست هوش ریون تنها شامل ۱۲ سوال است و باید در عرض ۱۵ دقیقه تکمیل شود. ماتریس های پیشرفته کوتاه پیشرو اغلب برای غربالگری شرکت کنندگان در حوزه منابع انسانی استفاده می شود زیرا نسخه کوتاه تری از تست هوش ریون است و در مقایسه با هزینه شرکت در آزمون دقت بالاتری دارد.

نکات و ترفندهایی برای انجام تست ریون

در آزمایش ماتریس های پیشرونده ریون، طبقه بندی انواع الگوها بسیار مهم است. علاوه بر این، توانایی تصمیم گیری سریع در پاسخ به سوالات نیز بسیار مهم است. در تست هوش ریون، تمرین و تفکر انتزاعی کلید موفقیت است. با بررسی عمیق تر نکات و ترفندهای خاص برای یافتن سریع راه حل های مناسب در تست ریون، به موارد زیر رسیدیم:
 • شما می توانید از چندین نوع شکل حتی در یک ماتریس استفاده کنید. انواع شکل ها: دایره، مربع، فلش، ستاره و مثلث است.
 • تعداد اشکال استفاده شده در تشخیص الگوی مورد استفاده در یک ماتریس مهم است.
 • هر شکلی را می توان چرخاند. این چرخش می تواند در جهت عقربه های ساعت یا خلاف جهت عقربه های ساعت باشد.
 • هر شکل را می توان به مکان های مختلف در ماتریس منتقل کرد. این جابجایی می تواند افقی یا عمودی و در هر مرحله باشد.
 • شکل ها اغلب از نظر اندازه تغییر می کنند، اما ممکن است شکل آنها نیز تغییر کند. در ماتریس‌های پیشرفته تر، شکل ها در اندازه و شکل تغییر می کنند.
 • با پیچیده تر شدن تست ریون، تعداد انواع الگوهای مختلف در آیتم های ارزیابی افزایش می یابد. برای اینکه تحت تاثیر انواع الگوها قرار نگیرید سعی کنید این تست را با تمرکز بالایی انجام دهید.
 • ماتریس های پیشرونده ریون تحت زمان بندی دقیق انجام می شوند. به همین دلیل باید بتوانید درست و غلط را تشخیص دهید و برای این کار از یک تکه کاغذ در کنار دست خود استفاده کنید. این روش از اتلاف وقت شما بر روی الگوهای تفکر مشابه و محاسبات ذهنی جلوگیری می کند.

چگونه برای انجام آزمون ریون آماده شویم؟

 1. ابتدا باید به زمانی که برای هر مورد تست در نظر گرفته اید توجه کنید. اگر ارزیابی را بصورت آنلاین انجام می دهید، معمولا یک تایمر دیجیتال به شما نشان داده می شود. اگر در یک مرکز سنجش در حال شرکت در آزمون هستید، حتما یک ساعت همراه خود داشته باشید یا برای پیگیری زمان به آن نگاه کنید.
 2. زمان زیادی را برای حل یک سوال تلف نکنید. اگر وقت دارید همیشه می توانید بعداً به این سؤال بازگردید. قبل از شرکت در امتحان واقعی، تمرینات پیچیده ای را انجام دهید که توانایی شناختی شما را آزمایش می کند و برای هر سوال راه حل های صحیح ارائه می دهد. این ذهن شما را برای تفکر انتزاعی مورد نیاز در آزمون ریون آماده می کند.
 3. هنگام استفاده از قلم و کاغذ، سعی کنید افکار و محاسبات ذهنی خود را به صورت مختصر یادداشت کنید. از میانبرها برای اشکال خاص استفاده کنید (مثلاً مستطیل = مس)

اهمیت و اعتبار آزمون ریون

این آزمون در درجه اول برای به دست آوردن درک معتبری از هوش سیال و تفکر انتزاعی با استفاده از ۶۰ سوال غیر کلامی طراحی شده است. انجام این تست آسان است، بنابراین کاربردهای عملی زیادی دارد. این تست هوش استدلالی و هوش عمومی معروف به عامل هوش عمومی اسپیرمن را اندازه گیری می کند. هوش منطقی و هوش عمومی به عنوان اجزای مهم توانایی استدلال و توانایی یادگیری (توانایی درک پیچیدگی) شناخته می شوند. در مقایسه با سایر آزمون ها، تست هوش ریون بهترین نتایج را از نظر توانایی شناختی و هوش انتزاعی ارائه می دهد. برای اینکه در مورد اهمیت این آزمون با شما صحبت کنیم، باید مزایای آن را به شما بگوییم و به این مزایا اشاره کنیم:
 • از این آزمون می توان برای کشف استعدادهای نوجوانان و جوانان، انتخاب و جذب متقاضی، تحقیقات و مطالعات بالینی استفاده کرد و می توان گفت کاربردهای فراوانی دارد.
 • شرکت در آزمون ریون کم هزینه است.
 • از آنجایی که این تست غیرکلامی است و ساختار بصری دارد، برای خیلی ها هم جالب است و خسته کننده و کسل کننده نمی شود.
 • تست هوش پیشرفته ریون یک تست غیر کلامی است که هوش سیال را اندازه گیری می کند. هوش سیال شامل مسائلی مانند حل مسئله، استدلال قیاسی، رمزگشایی و استدلال استقرایی است که همه آنها در این آزمون اندازه گیری می شوند.
 • با شرکت در این آزمون می توانید توانایی خود را در درک مفاهیم مختلف بسنجید.
 • نتیجه این آزمایش خیلی سریع به دست می آید و برای دریافت آن نیازی نیست یک روز یا بیشتر منتظر بمانید.

کاربرد های آزمون هوش ریون چیست؟!

تست های هوش ریون به دلیل مزایای زیادی مانند شهودی بودن و عدم وابستگی به فرهنگ خاصی بسیار محبوب هستند. امروزه از این آزمون برای سنجش ضریب هوشی افراد در سنین مختلف، ارزیابی افراد جویای کار و در مدارس خصوصی به عنوان تیزهوشان استفاده می شود. حتی برخی افراد این آزمون و نمره آن را در رزومه خود قرار می دهند. اما این تست برای اندازه گیری موارد زیر استفاده می شود:
 • مهارت های حل مسئله
 • توجه به جزئیات
 • ساختن الگو
 • تفکر انتقادی
 • قدرت تحلیل پردازش داده ها
 • تفکر مفهومی
 • هوش بصری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *