تست اهمال کاری
فوریه 22, 2022
تست عادات مطالعه
فوریه 22, 2022

از دیرباز روانشناسان بسیاری سعی بر این داشتند تا بتوانند راهی را برای سنجش و اندازه گیری سطح هوش افراد پیدا کنند. امروزه انواع مختلفی از تست های هوش، به عنوان یک ابزار ارزشمند به افراد کمک می‌کند تا بتوانند توانایی های شناختی و سطح هوش خود را ارزیابی کنند. در حال حاضر تست های هوش بسیاری وجود دارد که تست هوش ریون جایگاه ویژه ای را در این بین به دست آورده است.

این تست که به ماتریس‌های پیشرونده ریون نیز مشهور است، به دلیل عدم وابستگی به زبان و فرهنگ، به ابزاری کارآمد برای سنجش هوش در افراد از سراسر جهان تبدیل شده است. اما سوال اینجاست که تست هوش ریون برای چه سنینی مناسب است و چگونه عمل می‌کند؟

در ادامه این مقاله قصد داریم به طور کامل ابعاد مختلف این تست هوش را بررسی کنیم و نحوه انجام آن را برایتان شرح دهیم:

تست هوش ریون چیست؟

تست هوش ریون که به ماتریس های پیشرونده ریون (RPM) نیز معرفی می‌شود، نوعی آزمون ارزیابی است که برای سنجش تفکر غیرکلامی، استدلال انتزاعی و عملکرد شناختی افراد کاربرد دارد. این تست توسط جان سی. ریون، روانشناس انگلیسی، طراحی شده و از مجموعه سوالاتی تشکیل شده است که در آنها از فرد خواسته می‌شود تا الگوی موجود در یک ماتریس را تشخیص داده و جای خالی را با یکی از گزینه‌های ارائه شده پر کند.

از آنجایی که آزمون هوش ریون یک آزمون کاملا تصویری است، مسائل مربوط به موانع زبانی و وابستگی های مذهبی/فرهنگی در نظر گرفته نمی شود و این می تواند یکی از بزرگترین مزیت های آن باشد. بنابراین، آزمون ریون یکی از محبوب‌ترین معیارهای هوش عمومی است که توسط شرکت‌ها برای تعیین اینکه آیا مصاحبه‌شونده مهارت‌های شناختی کافی برای کار دارد یا خیر، استفاده می‌شود.

 در صورت داشتن هرگونه ابهام و یا سوالی درباره تست هوش ریون در انتهای همین صفحه (بخش کامنت) سوالتان را مطرح نمایید. مرکز مشاوره پیشرو در اولین فرصت پاسخگوی سوالات شما خواهند بود.

 آزمون هوش ریون چگونه انجام می‌شود؟

در آزمون پیشرونده ریون، شرکت کنندگان با یک ماتریس هندسی طراحی شده از ۲×۲، ۳×۳، ۴×۴، و ۶×۶ رو به رو می شوند که یک قطعه در آن وجود ندارد. وظیفه شرکت کنندگان در این آزمون انتخاب مناسب ترین گزینه برای تصویر جا افتاده است. پاسخ آنها از میان هشت گزینه است. پرسش‌ها و پاسخ‌ها همگی کاملاً غیرکلامی هستند و در سطوح مختلف توانایی‌های شناختی افراد قرار دارند.

آیا تست هوش ریون دقیق است؟

تست هوش ریون به عنوان یکی از شناخته‌ شده‌ ترین ابزارهای سنجش هوش، همواره مورد بحث و بررسی متخصصان قرار گرفته است. در این میان، سوالی که ذهن بسیاری را به خود مشغول می‌کند، دقت و اعتبار این تست است.

آزمون هوش ریون بر پایه نظریه هوش سیال ساخته شده؛ این نظریه، هوش را به عنوان توانایی تطبیق با شرایط جدید و حل مسائل پیچیده تعریف می‌کند. از این نظر، تست هوش ریون در سنجش این قسمت از هوش، از اعتبار و کارایی قابل قبولی برخوردار است.

علاوه بر آن  این آزمون همبستگی بالایی با سایر تست ‌های معتبر هوش مانند تست وکسلر دارد. با وجود مزایای ذکر شده، تست هوش ریون خالی از محدودیت نیز نیست. یکی از مهم‌ترین انتقاداتی که به این تست وارد می‌شود، وابستگی آن به توانایی‌های دیداری-فضایی است. به این معنا که افراد با توانایی‌های دیداری-فضایی ضعیف‌تر، ممکن است در انجام این تست با مشکل مواجه شوند و نمره واقعی آنها به درستی نشان داده نشود.

Raven tested the RPM on a sample of 400 subjects, including people from different cultures and educational backgrounds, and found that the test was equally reliable and valid for all groups.

ریون RPM را روی نمونه‌ای متشکل از ۴۰۰ آزمودنی، از جمله افرادی از فرهنگ‌ها و زمینه‌های تحصیلی مختلف، آزمایش کرد و دریافت که این آزمون برای همه گروه‌ها به یک اندازه قابل اعتماد و معتبر است.

منبع: www.adaface.com.

انواع تست ریون

تست هوش ریون برای سنین مختلف و با سطوح دشواری متفاوت طراحی شده است. به طور کلی، این تست به سه دسته اصلی تقسیم می‌شود:

ماتریس های پیش رونده استاندارد (SPM)

در آزمون استاندارد ریون ماتریس های پیشرونده، شرکت کنندگان باید ۶۰ سوال را در یک بازه زمانی ۴۰ دقیقه ای تکمیل کنند. پس از ۴۰ دقیقه، آزمون هوش ریون به طور خودکار بر اساس استانداردهای بین المللی (ملی) نمره گذاری می شود.

ماتریس های پیشرفته استاندارد ریون برای بررسی متقاضیان شغل برای موقعیت های سطح ابتدایی و سرپرستی استفاده می شود. علاوه بر این، آزمون اغلب در ارزیابی نقش‌های سطح متوسط ​​که توانایی‌های تصمیم‌گیری و تحلیلی مهم‌ترین هستند، استفاده می‌شود.

به طور کلی این آزمون مناسب برای سنین ۸ تا ۶۵ سال طراحی شده و الگوها به ترتیب افزایش سختی مرتب شده است.

جهت تعیین وقت برای تشخیص مناسب ترین تست هوش ریون با مرکز مشاوره پیشرو به شماره ۷۷۷۲۹۸۱۶-۰۲۱ تماس بگیرید.

ماتریس های پیش‌رونده رنگی (CPM)

ماتریس‌های پیش‌رونده رنگی عمدتاً برای آزمایش توانایی‌های شناختی و هوش سیال کودکان ۵ تا ۱۱ ساله، افراد مسن و کسانی که مشکلات یادگیری متوسط تا شدیدی دارند طراحی شده است. همانطور که از نام این آزمون مشخص است، بیشتر موارد با پس زمینه رنگی نمایش داده می شوند تا هوش بصری شرکت کنندگان در زمان برگزاری آزمون تحریک شود.

 ماتریس‌های پیش‌رونده پیشرفته (APM)

ماتریس های پیش رونده پیشرفته شامل ۲۳ سوال است و شرکت کنندگان باید تا حد امکان در حدود ۴۰ دقیقه سوالات را حل کنند. حل سوالات در این شکل از تست به تدریج دشوارتر می شود. به طور معمول، ماتریس های پیش‌رونده پیشرفته برای افرادی که در موقعیت های مدیریتی سطح بالا کار می کنند و برای نقش هایی که به سطح بالایی از توانایی های شناختی و تحلیلی نیاز دارند، مناسب هستند. این تست برای بزرگسالان و نوجوانان با هوش بالاتر از حد متوسط (۵ تا ۶۰ سال) ​​مناسب است که می خواهند هوش سیال و توانایی های شناختی خود را به چالش بکشند.

 نکات و ترفندهایی برای انجام تست ریون

در آزمایش ماتریس های پیشرونده ریون، طبقه بندی انواع الگوها بسیار مهم است. علاوه بر این، توانایی تصمیم گیری سریع در پاسخ به سوالات نیز بسیار مهم است. در تست هوش ریون، تمرین و تفکر انتزاعی کلید موفقیت است. با بررسی عمیق تر نکات و ترفندهای خاص برای یافتن سریع راه حل های مناسب در تست ریون، به موارد زیر رسیدیم:

 • شما می توانید از چندین نوع شکل حتی در یک ماتریس استفاده کنید. انواع شکل ها: دایره، مربع، فلش، ستاره و مثلث است.
 • تعداد اشکال استفاده شده در تشخیص الگوی مورد استفاده در یک ماتریس مهم است.
 • هر شکلی را می توان چرخاند. این چرخش می تواند در جهت عقربه های ساعت یا خلاف جهت عقربه های ساعت باشد.
 • هر شکل را می توان به مکان های مختلف در ماتریس منتقل کرد. این جابجایی می تواند افقی یا عمودی و در هر مرحله باشد.
 • شکل ها اغلب از نظر اندازه تغییر می کنند، اما ممکن است شکل آنها نیز تغییر کند. در ماتریس‌های پیشرفته تر، شکل ها در اندازه و شکل تغییر می کنند.
 • با پیچیده تر شدن تست ریون، تعداد انواع الگوهای مختلف در آیتم های ارزیابی افزایش می یابد. برای اینکه تحت تاثیر انواع الگوها قرار نگیرید سعی کنید این تست را با تمرکز بالایی انجام دهید.
 • ماتریس های پیشرونده ریون تحت زمان بندی دقیق انجام می شوند. به همین دلیل باید بتوانید درست و غلط را تشخیص دهید و برای این کار از یک تکه کاغذ در کنار دست خود استفاده کنید. این روش از اتلاف وقت شما بر روی الگوهای تفکر مشابه و محاسبات ذهنی جلوگیری می کند.

 چگونه برای انجام آزمون ریون آماده شویم؟

 1. ابتدا باید به زمانی که برای هر مورد تست در نظر گرفته اید توجه کنید. اگر ارزیابی را بصورت آنلاین انجام می دهید، معمولا یک تایمر دیجیتال به شما نشان داده می شود. اگر در یک مرکز سنجش در حال شرکت در آزمون هستید، حتما یک ساعت همراه خود داشته باشید یا برای پیگیری زمان به آن نگاه کنید.
 2. زمان زیادی را برای حل یک سوال تلف نکنید. اگر وقت دارید همیشه می توانید بعداً به این سؤال بازگردید. قبل از شرکت در امتحان واقعی، تمرینات پیچیده ای را انجام دهید که توانایی شناختی شما را آزمایش می کند و برای هر سوال راه حل های صحیح ارائه می دهد. این ذهن شما را برای تفکر انتزاعی مورد نیاز در آزمون ریون آماده می کند.
 3. هنگام استفاده از قلم و کاغذ، سعی کنید افکار و محاسبات ذهنی خود را به صورت مختصر یادداشت کنید. از میانبرها برای اشکال خاص استفاده کنید (مثلاً مستطیل = مس)

جهت تعیین وقت برای آمادگی برای آزمون تست هوش ریون با مرکز مشاوره پیشرو به شماره ۷۷۷۲۹۸۱۶-۰۲۱ تماس بگیرید.

 تفسیر آزمون هوش ریون

شاید بپرسید نمره خوب در آزمون هوش ریون چقدر است؟ برای پاسخ به این سوال بهتر است به جدول زیر توجه فرمایید:

نمره طبقه بندی کیفی
≥ ۱۳۰ خیلی بالا
۱۲۰-۱۲۹ بالا
۱۱۰-۱۱۹ متوسط ​​رو به بالا
۹۰-۱۰۹ متوسط
۸۰-۸۹ متوسط-کم
۷۰-۷۹ کم

مزایای انجام آزمون ریون برای افراد

 • شرکت در آزمون ریون کم هزینه است.
 • با شرکت در این آزمون می توانید توانایی خود را در درک مفاهیم مختلف بسنجید.
 • از آنجایی که این تست غیرکلامی است و ساختار بصری دارد، برای خیلی ها هم جالب است و خسته کننده و کسل کننده نمی شود.
 • نتیجه این آزمایش خیلی سریع به دست می آید و برای دریافت آن نیازی نیست یک روز یا بیشتر منتظر بمانید.
 • از این آزمون می توان برای کشف استعدادهای نوجوانان و جوانان، انتخاب و جذب متقاضی، تحقیقات و مطالعات بالینی استفاده کرد و می توان گفت کاربردهای فراوانی دارد.
 • تست هوش پیشرفته ریون یک تست غیر کلامی است که هوش سیال را اندازه گیری می کند. هوش سیال شامل مسائلی مانند حل مسئله، استدلال قیاسی، رمزگشایی و استدلال استقرایی است که همه آنها در این آزمون اندازه گیری می شوند.

 کاربرد های آزمون هوش ریون چیست؟!

تست های هوش ریون به دلیل مزایای زیادی مانند شهودی بودن و عدم وابستگی به فرهنگ خاصی بسیار محبوب هستند. امروزه از این آزمون برای سنجش ضریب هوشی افراد در سنین مختلف، ارزیابی افراد جویای کار و در مدارس خصوصی به عنوان تیزهوشان استفاده می شود. حتی برخی افراد این آزمون و نمره آن را در رزومه خود قرار می دهند. اما این تست برای اندازه گیری موارد زیر استفاده می شود:

 • قدرت تحلیل پردازش داده ها
 • مهارت های حل مسئله
 • توجه به جزئیات
 • ساختن الگو
 • تفکر انتقادی
 • تفکر مفهومی
 • هوش بصری

مرکز مشاوره پیشرو بهترین مرکز تست هوش ریون

برای آنکه خیالتان از بابت اعتبار سوالات و صحت نتایج به دست آمده راحت باشد بهتر است انجام آزمون هوش ریون را در مراکز روانشناسی و مشاوره انجام دهید. مرکز مشاوره پیشرو یکی از بهترین مراکز مشاوره شرق تهران است که به کمک روانشناسان و مشاوران خبره در این زمینه می‌تواند به راحتی این آزمون را در اختیار شما قرار دهد و سطح هوش را به درستی اندازه گیری کند.

اگر قصد دارید تست هوش را تحت نظر روانشناسان ماهر انجام دهید، انتخاب مرکز مشاوره پیشرو می‌تواند برای شما گزینه مناسبی باشد. شما می‌توانید در صورت تمایل برای دریافت نوبت یا مشاوره بیشتر در این زمینه باشماره های مندرج در سایت با ما در تماس باشید.

جهت دریافت نوبت و تعیین وقت برای انجام تست هوش ریون با مرکز مشاوره پیشرو به شماره ۷۷۷۲۹۸۱۶-۰۲۱ تماس بگیرید.

سوالات پرتکرار

نمرات آزمون ریون در رتبه های صدک تفسیر می شود که نشان می دهد یک فرد در مقایسه با همتایان خود چقدر خوب عمل کرده است. نمرات بالاتر نشان‌دهنده هوش بالاتر از حد متوسط است، در حالی که نمرات پایین‌تر برعکس را نشان می‌دهد. معیاری نسبی از مهارت های حل مسئله و استدلال یک فرد ارائه می دهد.
ماتریس های پیشرونده ریون (RPM) معمولاً به عنوان آزمونی برای اندازه گیری IQ در کودکان مبتلا به اوتیسم استفاده می شود. این آزمون شامل ۶۰ آیتم است که به پنج مجموعه با افزایش پیچیدگی تقسیم می شود. حداقل آموزش برای این آزمون غیرکلامی فرضی مورد نیاز است.
ماتریس های پیشرونده ریون (RPM) دارای محدودیت های متعددی هستند. یکی از محدودیت‌های کلیدی تأثیر ویژگی‌های محرک سطح پایین، مانند پیچیدگی بصری و غیرمرکز بودن، بر زمان پاسخ است، که نشان می‌دهد عملکرد RPM می‌تواند تحت تأثیر عواملی فراتر از توانایی‌های شناختی باشد.
مقیاس‌های ماتریس و واژگان پیشروی آموزشی ریون توانایی‌های شناختی عمومی کودکان را ارزیابی می‌کند. تمرکز بر توانایی غیرکلامی، یک ویژگی مهم برای جمعیت قومیتی ما، و مقیاس واژگان امتیازاتی را در حوزه کلامی ارائه می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *