اختلال رفتاری کودکان
اختلالات رفتاری کودکان
اکتبر 7, 2020
مشاوره ازدواج
مشاوره ازدواج
اکتبر 18, 2020

در تمام دنیا قبل و بعد از هر رابطه ای افراد به طور مرتب یا مقطعی به مشاوره رابطه مراجعه می کنند.شاید در کشور ما هنوز رفتن پیش مشاوره و به کار بردن تکنیک های روان شناسی هنوز جا نیفتاده است و تصور عمومی بر این است که افرادی که پیش روان پزشک می روند بیماری روانی دارند و این باور هنوز در جامعه پر رنگ است.

اما امروزه تا حدودی با تبلیغات زیاد و پیشرفت برنامه های روان درمانی و پیشرفت شبکه های اجتماعی تا حدودی افراد برای حل مشکلات خانوادگی و مشکلات در روابط به مشاور مراجعه می کنند و نیاز به مشاور در تحصیل، شغل، مشاوره شخصی، اجتماعی، روابط قبل و بعد طلاق و … روز به روز دیده می شود.

اگر شما هم می خواهید بدانید که مشاوره رابطه چه کاربردی دارد و چه زمانی ما واقعاً نیاز به مشاوره و بهبود روابط داریم. در زیر سعی داریم بیشتر با زیر و بم این نوع مشاوره آشنا شویم.

مشاوره رابطه

 

مشاوره رابطه چیست؟

مشاوره رابطه در اصل درمانی است که توسط روانشناس آموزش دیده برای حل مشکلات زناشویی و مشکلاتی که ماهیت عاطفی دارند کاربرد دارد. هدف از ایجاد چنین مشاوره ای کمک به برطرف ساختن دغدغه هایی است که در روابط زناشویی، روابط عاطفی، روابط دوستانه و … پیش می آید.

روابط زناشویی و مشاوره در این خصوص صرفاً به روابط جنسی محدود نمی شود و تمام تعارضات رفتاری و عدم تفاهم  را شامل می شود و به زوجین کمک می کند تا بتوانند با شیوه های تعامل درست با طرف مقابل را یاد بگیرند.

قطعاً بسیاری از مشکلاتی که انسان تجربه می کند ناشی از عدم مدیریت صحیح روابط می باشد و فرقی ندارد رابطه از چه نوعی باشد. روابط انواع مختلفی دارند که نحوه ی برخورد و رفتار و ابراز احساسات در هر رابطه متفاوت می باشد. مشاوره هایی که قبل از ازدواج برای زوجین در نظر گرفته می شود بیشتر برای راهنمایی زوجین در خصوص احترام متقابل و نحوه ی بیان خواسته و نیازها می باشد تا افراد بتوانند در مدت زمانی که در رابطه هستند آرامش  داشته باشند.

اهمیت مشاوره رابطه

 

اهمیت مشاوره رابطه

اهمیت مشاوره رابطه در هر سنی لازم است. همه ی ما می دانیم که برای لذت بردن از زندگی باید به نیازهای ما پاسخ صحیح داده شود. نیازها با توجه به سن متفاوت هستند. یکی از برترین نیازها که هر انسانی به آن احتیاج دارد نیاز عاطفی می باشد انسان ها برای برقراری رابطه و رفع نیاز عاطفی خود نیاز دارند که شیوه های صحیح برقراری ارتباط  را یاد بگیرند و این مسئله تنها با مشاوره رابطه امکان پذیراست.

اهمیت مشاوره زمانی نمایان می شود که شما در برقراری روابط با همسر، خانواده، فرزندان، دوستان، همکاران و … دچار مشکل شوید. در این بین برای درک بهتر زوایای مختلف و نحوه ی درست استفاده از آن‌ها مشاوره نقش فوق العاده ای ایفا می کند. مشاور با دانش و آگاهی لازم تمام زوایا و جنبه های گوناگون رابطه را به صورت دقیق بررسی می کند.

مشاوره رابطه دختر و پسر

 

مشاوره رابطه دختر و پسر

قطعاً مشاوره رابطه دوستی پسر و دختر برای جامعه ای مانند ایران که آمار ازدواج کاهش پیدا کرده است و متقابلاً روابط دختر و پسر و دوستی های بی سرانجام بسیار زیاد شده است بسیار کاربردی است. قول و قرارهای پوچ و وعده های دروغین به دختران و برقراری روابط خارج از چهارچوب همگی ضررهای جبران ناپذیری را به دختران و پسران وارد می کند.

ما منکر این نمی شویم که دختران و پسران از نظر روانی و جسمی به همدیگر کشش دارند و اگر این موضوع به شیوه های درستی کنترل نشود می تواند روابط دختر و پسر را تحت تأثیر قرار دهد. برای جلوگیری از عواقب ناخواسته بهتر است با و مشاوره شناخت و آگاهی خود را بالا ببریم و با پشتیبانی یک مشاوره نحوه ارتباط عاطفی درست  را یاد بگیریم.

مشاوره رابطه جنسی و زناشویی

مشاوره رابطه جنسی و زناشویی یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که زوجین به دلیل اختلافات ناشی از آن تا مرز جدایی و طلاق پیش می روند.عدم آگاهی از مسائل جنسی و مراجعه به مشاوره گاها برای بیشتر افراد کاری شرم آور است. اما این مشاوره می تواند از زمان بلوغ برای افراد مجرد و تا زمان بعد از ازدواج و بچه داری را نیز ادامه پیدا کند.

از آنجا که در جامعه ایران و در مدارس مشاوره خاصی در خصوص نحوه درست رابطه با جنس مخالف، رابطه با همسر، رابطه با فرزندان، رابطه با خانواده و رابطه با سایر افراد اطرافمان داده نمی شود پس بهترین راهکار مشاوره رابطه می باشد که در مراکز مشاوره در سراسر ایران فعالیت می کنند.

بیشتر اختلافات زناشویی و مشکلات زناشویی معمولاً در سال های ابتدایی زندگی رخ می دهد چون افراد  نحوه ی درست رابطه چه جنسی و چه زناشویی را نمی دانند و در حقیقت نحوه عشق ورزی و ابراز علاقه را به طرف مقابل را نمی دانند از این رو مشاوره روابط را مستحکم و باعث افزایش علاقه در بین افراد می شود.