بهترین کلینیک روانشناسی در تهران
بهترین کلینیک روانشناسی تهران پارس
سپتامبر 30, 2020
برای کار روی توجه و تمرکز کودک، اولین قدم جلب توجه آنهاست. میتوان بازی هایی برای افزایش تمرکز کودکان با آنها انجام داد تا توجه و نظر آنها را جلب کنیم.افزایش تمرکز کودک چیزی جز افزایش توجه او نیست. بهترین روش نیز برای افزایش توجه و تمرکز  و راههای افزایش دقت بازی ها هستند.امروز میخواهیم در مورد بازی هایی برای افزایش تمرکز کودکان و فعالیت های حرکتی و بازی های فکری که منجر به افزایش توجه و  تمرکز در کودکان  و تعادل و در نهایت ایجاد رابطه های سیناپسی و نورونی در مغز فرزندمان می شود صحبت کنیم که همه این ها به یادگیری بیشتر و بهتر فرزندمان منجر می شود.
نکته اصلی برای موفقیت در تقویت تمرکز در کودکان ، جذاب بودن بازی است تا توجه و تمرکز کودک را بالا ببرد. اگر کودکان حین بازی احساس شادمانی و رضایت کنند، بازی را یاد می گیرند. والدین با توجه به سن کودک می توانند از بازی هایی برای افزایش تمرکز کودکان  خود استفاده کنند. نکته مهم برای انجام بازیهای تمرکزی برای کودکان در واقع مستمر و روزانه بودن اون هاست.
شما باید روزانه ده تا ۱۵ دقیقه بازی های افزایش تمرکز کودکان  را انجام دهید،تلاش های فرزندتان را حتما تشویق کنید و این بازی ها را در محیطی شاد و حالت بازی گونه با او انجام دهید، نه حالت اینکه تکلیف داشته باشه و خستش بکند.

چند نمونه بازی برای افزایش تمرکز کودکان

بازی هدف گیری

یکی از فعالیت های حرکتی که توصیه میکنم بازی کنید بازی های هدف گیری است.
هر نوع بازی که توش هدف گیری وجود داشته باشه مثل دارت،مینی بسکتبال های تو خونه ای ، یا بازی بولینگ و غیره.

بازی گردو شکستن

بازی لی لی و گردو شکستن را با فرزندتان انجام دهید.
گردو شکستنی که ما در کودکی خودمون هم انجام می دادیم و بازی می کردیم. این بازی را می توانید به چند صورت انجام دهید.
در بار اول میتوانید یک مسیری به اندازه عرض پای فرزندتان ایجاد کنید و بهش بگید به صورت گردو شکستن توی این مسیر تا انتها ادامه دهد.
مرحله دوم میتوانید در انتهای مسیر بایستید و بگویید توی چشم های من نگاه کن و این حرکت رو انجام بده در حالی که دستات در دو طرف بدنت باز هستند.
مرحله سوم باید فرزندمون سرش رو بالا بگیرد و این مسیر رو برود.
و در مرحله چهارم و مرحله سخت تر این است که با یک چشم بند چشم های فرزندمون را ببندیم و بگیم روی مسیر حرکت کنه و نباید در مسیر بلغزی یا بیفتی!
این بازی تمرکزی به عنوان یکی از بازی هایی برای افزایش تمرکز کودکان فوق العاده جذاب است.

بازی کتاب روی سر

بازی دیگری که می توانید انجام بدید اینه که روی سر فرزندتان کتاب بگذارید و یک مسیر مشخص را تعیین کنید و بگید حرکت کن بدون اینکه این کتاب ها بیفتند.

بازی تعادلی آب توی لیوان

بازی دیگه اینه که توی یک ظرف پلاستیکی یا یک لیوان یکبار مصرف مقداری آب بریزید،اون لیوان را کف دست فرزندتون قرار دهید و در حالتی که فرزندمون دستهایش را در دو طرف بدنش باز کرده لیوان را در یک مسیر مشخص حمل می کند و نباید اجازه بدیم لیوان بیفتد.
اگر کمی خلاقیت داشته باشیم می توانیم این بازی را با بازی گردو شکستن ترکیب کنیم و بگیم که باید به صورت گردو شکستن راه بروی.
این بازی تمرکز و برقراری،حفظ تعادل بین دست و پا و  در واقع هماهنگی چشم و دست کودک مان را نیز قوی می کند و باعث می شود نوشتن از  روی کتاب برای کودک آسان شود.
بعد از چند روز به یک مرحله سخت تر می رویم و از کودک میخواهیم که با همان لیوان  آب از سه یا چهار پله بالا و پایین برود.

بازی مارپیچ کتاب ها

تمرین و فعالیت دیگر این است که مسیری را روی میز یا یک سطح مسطحی با کتاب ها به صورت مارپیچ ایجاد کنید،بعد از یک توپ پینگ پنک  و یک نی استفاده کنید. اونو به فرزندتان بدهید.
در مرحله اول با استفاده از نی فرزندتان باید توپ را در مسیر هدایت کند.
در مرحله دوم باد با نی بدمد و سعی کند با دم و بازدمش توپ را در مسیر هدایت کند.
این بازی هم به تقویت دم و بازدم فرزندتان و کنترل او کمک می کند و هم موجب  افزایش دقت و تمرکز فرزندتان می شود.

بازی تعقیب پرتوی نور

از کودک خود بخواهید یک شی ء نورانی در حال حرکت را با چشم تعقیب کند.
شی ء را در جهات مختلف به صورت صاف یا دورانی حرکت دهید.(به تدریج زمان تمرین را افزایش دهید)

بازی تمرکزی مرتب کردن

تعدادی مهره به کودک دهید تا آنها را بر اساس ترتیب خاص یا به صورت تصادفی به نخ بکشد مثل بازی فکری نخ و مهره.
همچنین به جای مهره ها میتوانید از حبوبات مثل لوبیا،نخود و … استفاده کنید.
برای بچه های بزرگ تر و بالاتر از ۳ سال میتوانید انواع حبوبات را مخلوط کنید و ازش بخواهید که اونا را دسته بندی کنه.

بازی تفاوت ها

چهار تصویر بر روی کاغذ بکشید به طوری که یک تصویر دیگر فرق داشته باشد.
از کودک بخواهید تصویر نامشابه را پیدا کرده و به شما نشان دهد.

بازی تشخیص اشیا

یک چشم بند برای کودک ببندید،سپس اشیاء آشنا و موجود در منزل را یکی یکی در دست او بگذارید و بخواهید پس از لمس هر وسیله،نام آنها را بگوید. به جای اشیا می توانید اشکال هندسی مختلف دایره مثلث مستطیل و … را برش دهید و با بستن چشم بند از او بخواهید که شکل را تشخیص دهد.

بازی کلمات

کلمه ای را با کودک قرار بگذارید تا هر زمان شنید دستش را بالا ببرد.شما کلمات مختلف را بگویید و آن کلمه خاص را نیز به طور نامنظم در میان کلمات دیگر بگویید.

دیدگاه ها بسته شده است