اضطراب چیست؟ علائم + روش های درمان
مارس 13, 2024
درمان خودارضایی
می 7, 2024
اختلال پنیک یا اختلال هراس چیست؟

شاید شما نیز تجربه تنگی نفس، تپش قلب، ترس غیر قابل کنترل و … در موقعیتی خاص شده باشید. این علائم تنها گوشه‌ای از تجربه ناخوشایند اختلال هراس است. هراس، همانند یک کابوس در دلِ لحظاتِ زندگی ریشه می‌دواند و آرامش را از شما می‌گیرد.

اما آیا راهی برای درمان اختلال پنیک وجود دارد؟ علت بروز چنین حملات شدیدی چیست؟ و … در این مقاله، قصد داریم تا به طور کامل شما را با اختلال پنیک آشنا کنیم و راه های درمانی این عارضه ناخوشایند را براتان شرح دهیم. پس اگر شما یا یکی از عزیزانتان حملات پنیک را تجربه کرده است و قصد کمک به درمان و بهبود را دارید بهتر است در ادامه با ما همراه باشید:

 اختلال هراس یا اختلال پنیک چیست؟

اختلال پنیک یا حملات پنیک (panic disorder) نوعی اختلال اضطرابی است که منجر به ترس موقتی و واکنش های فیزیکی شدید در موقعیت های عادی و بی خطر می‌شود. زمانی که فرد به این عارضه دچار می‌شود ممکن است دچار تعریق زیاد، نفس تنگی  و… شوند. از آنجایی که علائم روانی و فیزیکی حملات پنیک شدید است حتی گاهی اوقات افراد مبتلا ممکن است احساس کنند دچار حمله قلبی یا برخی از بیماری های تهدیدکننده شده اند.

یکی از ویژگی های اختلال هراس این است که در اغلب مواقع بدون علائم هشدار دهنده ای ایجاد می‌شود و در پی به خطر افتادن سلامت روان یا سلامت جسمانی نیست. البته لازم به ذکر است که این موضوع را بدانید تمام افرادی که حملات پنیک را تجربه می‌کنند الزاما به اختلال هراس دچار نیستند و تنها روانشناسان و روانپزشکان می‌تواندد به تشخیص قطعی آن کمک کنند.

 در صورت داشتن هرگونه ابهام و یا سوالی درباره اختلال پنیک یا اختلال هراس در انتهای همین صفحه (بخش کامنت) سوالتان را مطرح نمایید. مرکز مشاوره پیشرو در اولین فرصت پاسخگوی سوالات شما خواهند بود.

حملات پنیک چقدر شایع است؟

حملات پنیک یک مشکل رایجی است که تقریبا سالانه ۱۱ درصدر از مردم در ایالات متحده آن را تجربه می‌کنند. همچنین بین ۲ تا ۳ درصد از این افراد به اختلال هراس مبتلا هستند.

شایان ذکر است ریسک ابتلا به اختلال پنیک در افرادی که در بدو تولد زن هستند نسبت به کسانی که مرد هستند دو برابر بیشتر است.

علائمی که فرد در زمان حملات پنیک تجربه می‌کند

علامت اصلی که افراد مبتلا به اختلال هراس تجربه می‌کنند حملات پنیک مکرر است که منجر به پریشانی شدید روانی و فیزیکی افراد می‌شود. در طول این فرآیند افراد مبتلا ممکن است برخی یا چندین علائم زیر را تجربه کنند:

 • احساس سر گیجه، سبکی سر یا از هوش رفتن
 • احساس ترسی که قابل کنترل نیست
 • ضربان قلب سریع یا تپش قلب
 • حالت تهوع یا دردهای شکمی
 • تنگی نفس یا احساس خفگی
 • احساس درد در قفسه سینه
 • بی حسی یا گزگز شدن اندام
 • ترس از دست دادن
 • لرز یا گر گرفتگی
 • لرزش یا لرزیدن
 • ترس از مردن

اگر شما هم علائم اختلال پنیک یا اختلال هراس را دارید، جهت تعیین وقت با مرکز مشاوره پیشرو به شماره ۷۷۷۲۹۸۱۶-۰۲۱ تماس بگیرید.

حملات پنیک چه تفاوتی با حملات اضطرابی دارد؟

یکی از شایع ترین تفاوت های حملات اضطرابی با حملات پنیک در این است که برخی از عوامل استرس زا سبب بروز حملات اضطرابی می‌شود، در حالی که حملات پنیک معمولا به صورت ناگهانی و غیر منتظره رخ می‌دهد.

علاوه بر آن اضطراب اغلب منجر به علائم فیزیکی مانند ضربان قلب یا مشکلات معده می‌شود. با این حال این علائم در مقابل علائم حملات پانیک که به صورت شدیدتر اما مختصری روی می‌دهد، شدت کمتری داشته و طولانی تر است.

Anxiety often causes physical symptoms, such as a racing heart or knots in your stomach. But these symptoms are generally less intense and last longer than a panic attack, which has very intense but brief symptoms.

منبع: my.clevelandclinic.org

چه عواملی ریسک ابتلا به اختلال پنیک را در افراد افزایش می‌دهد؟

اینفوگرافیک اختلال پنیک

در صورتی که یکی  یا چند تا از شرایط زیر را داشته باشید ممکن است ریسک ابتلا به اختلال هراس در شما افزایش یابد:

شرایط سلامت روان:

به طور کلی افرادی که دچار اختلالات اضطرابی، افسردگی یا سایر شرایط سلامت روان هستند بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به اختلال هراس قرار می‌گیرند.

تجارب نامطلوب در دوران کودکی:

کسانی که بین ۱ تا ۱۷ سالگی دچار تجربه های ناخوشایند آسیب زا و منفی شده‌اند نسبت به دیگران آسیب پذیری بالایی دارند و ممکن است در معرض حملات پنیک یا ابتلا به اختلال هراس قرار گیرند.

سابقه خانوادگی:

معمولا کسانی که اختلالات اضطرابی از جمله اختلال هراس را تجربه می‌کنند یکی از اعضای نزدیک خانواد‌شان (پدر، مادر، خواهر و برادر)  به این عارضه دچار است. بنابراین بهتر است بدانید اگر یکی از بستگان نزدیک شما به این اختلال دچار باشد، خطر ابتلا به اختلال پنیک تا ۴۰ درصد در شما افزایش میابد.

چه چیزی منجر به حملات پنیک می‌شود؟

شاید با خودتان فکر کنید که چرا به حملات پنیک دچار می‌شوید و علت آن چیست؟ برای پاسخ باید گفت معمولا هیچ محرک خاصی برای حملات پنیک وجود ندارد؛ اما به طور کلی افرادی که به فوبیا مبتلا هستند در مواجه با محرک های ترس، ممکن است به حملات پنیک دچار شوند.

برای مثال افرادی که ترس شدیدی به سوزن دارند (تریپانوفوبیا) ممکن است هنگام آزمایش خون یا واکسن زدن دچار حملات پانیک شوند. گاهی اوقات، حتی فکر کردن به احتمال وقوع حمله پانیک، می‌تواند برای شروع آن کافی باشد. این موضوع می‌تواند زندگی فرد را به شدت تحت تاثیر قرار داده و او را از انجام فعالیت‌های روزمره باز دارد.

البته این موضوع را نیز در نظر داشته باشید یکی از معیارهای اختلال هاس این است که حملات پنیک در پی محرک شناخته شده ای رخ نمی‌دهد.

چگونه می‌توان اختلال هراس را تشخیص داد؟

متخصصان سلامت روان با استفاده از معیارهای موجود در راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی، اختلال پانیک را تشخیص دهند. آنها برای تشخیص این اختلال روان باید وجود یا عدم وجود شرایط زیر را به مدت یک ماه یا بیشتر بررسی کنند که عبارتند از:

 • نگرانی دائمی از بابت حملات پانیک آینده یا عواقب آن باشد.
 • حملات پنیک مکرر و غیر منتظر(فرد باید حداقل دو بار حمله پانیک را تجربه کرده باشد که بدون هیچ دلیل مشخصی رخ داده باشند.)
 • تغییر رفتار به دلیل ترس از حملات پانیک در موقعیت های مختلف (به عنوان مثال، ممکن است از رفتن به مکان‌های خاص خودداری کند.)

جهت تعیین وقت برای تشخیص اختلال پنیک یا اختلال هراس با مرکز مشاوره پیشرو به شماره ۷۷۷۲۹۸۱۶-۰۲۱ تماس بگیرید.

عوامل دیگر:

 • حملات پانیک نباید به دلیل اثرات مستقیم یک ماده یا بیماری جسمی باشند.
 • حملات پانیک نباید با سایر اختلالات سلامت روان مانند فوبیا یا PTSD قابل توضیح باشند.
اگر به دنبال بهترین راهکار برا رهایی از علائم آزاردهنده اختلال هراس هستید بهتر است هر چه سریع تر به یک روانشناس حرفه ای و خبره مراجعه کنید تا بتوانید در طی چند جلسه درمان، این عارضه ناخوشایند را رفع کنید.

 راه های درمانی اختلال هراس یا پنیک

خوشبختانه با توجه به گسترش علم و دانش، متخصصان سلامت روان توانسته اند با به کارگیری از روش های مختلف، اختلال پنیک را به بهترین شکل درمان کنند. به طور کلی روانشناسان و روانپزشکان با توجه به شرایط فرد و شدت علائم بیمار، می‌توانند از روان درمانی، دارو درمانی یا ترکیبی از این دو روش کمک بگیرند.

روان درمانی:

روان‌درمانی یکی از روش‌های موثر برای درمان اختلال هراس است که به روش‌های مختلفی می‌تواند به افراد مبتلا به این اختلال کمک کند. در ادامه به برخی از این روش‌ها اشاره می‌کنم:

شناخت درمانی:

در این روش، درمانگر به شما کمک می‌کند تا افکار منفی و مخرب خود را که مربوط به حملات پانیک و اضطراب هستند، شناسایی کنید و به چالش بکشید. با تغییر این افکار، احساسات و رفتارهای شما نیز تغییر خواهند کرد.

جهت دریافت نوبت و تعیین وقت برای درمان اختلال پنیک یا اختلال هراس با مرکز مشاوره پیشرو به شماره ۷۷۷۲۹۸۱۶-۰۲۱ تماس بگیرید.

مواجه ‌سازی:

در مواجه سازی، درمانگر به شما کمک می‌کند تا به تدریج با محرک‌هایی که باعث اضطراب و ترس شدید شما می‌شوند، مواجه شوید. این کار به شما کمک می‌کند تا کنترل اضطراب خود را به دست بگیرید و از وقوع حملات پانیک جلوگیری کنید.

آموزش مهارت ‌های آرامش‌بخش:

درمانگر به شما تکنیک‌هایی مانند تنفس عمیق، مدیتیشن و یوگا را آموزش می‌دهد که می‌توانند به کنترل اضطراب و آرامش در مواقعی که احساس می‌کنید ممکن است دچار حمله پانیک شوید، کمک کنند.

درمان شناختی رفتاری CBT:

درمان شناختی رفتاری از موثرترین راهکارهای درمان اختلال پنیک است. درمانگر با این روش درمانی به شما کمک می‌کند تا الگوهای فکری و رفتاری منفی خود را که مربوط به حملات پانیک هستند، شناسایی کرده و آنها را با تمرین و انجام رفتارهای سازنده تغییر دهید.

درمان اختلال پنیک در مرکز مشاوره پیشرو

اگر به دنبال بهترین مرکز مشاوره در تهران برای درمان اختلال پنیک هستید، بی شک مرکز مشاوره پیشرو می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.

مرکز مشاوره پیشرو در شرق تهران، با بهره‌گیری از مجرب‌ترین مشاوران و روانشناسان، طیف وسیعی از خدمات روانشناسی را به شما ارائه می‌دهد. ما در کنار شما خواهیم بود تا با چالش‌های مختلف زندگی روبرو شده و آن‌ها را به بهترین حالت پشت سر بگذارید.

حملات پانیک می‌توانند زندگی هر فردی را مختل کنند. اگر شما نیز با این مشکل مواجه هستید، مرکز مشاوره پیشرو با ارائه راهکارهای تخصصی و علمی به شما در غلبه بر این چالش کمک خواهد کرد. همچنین شما می‌توانید برا کسب اطلاعات بیشتر یا تعیین وقت، با استفاده از شماره های مندرج در سایت با ما تماس بگیرید.

سوالات پرتکرار

SSRI ها به عنوان اولین گروه از داروها برای درمان اختلال پنیک در نظر گرفته می‌شوند. این داروها با افزایش سطح سروتونین در مغز شما کار می‌کنند. سروتونین یکی از انتقال دهنده های عصبی (پیام رسان های شیمیایی) است که به کنترل خلق و خوی شما کمک می‌کند.
این حملات بدون هیچ هشداری اتفاق می‌افتند و برخی علائم ممکن است شبیه حمله قلبی باشد. حملات پانیک معمولا کوتاه هستند و در کمتر از ۱۰ دقیقه به اوج خود می‌رسند. یک حمله معمولاً از چند دقیقه تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد، اگرچه حملات مکرر می‌توانند برای ساعت ها تکرار شوند.
حملات پانیک شبانه ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد. گاهی اوقات، اگر در طول روز با اضطراب دست و پنجه نرم می‌کنید، ممکن است به خواب شما نیز منتقل شود. عوامل دیگری مانند افسردگی، اختلالات خواب (مانند بی خوابی یا آپنه خواب) و حتی استرس روزانه نیز می‌تواند این حملات را تحریک کنند.
خیر حمله پنیک باعث حمله قلبی نمی‌شود. انسداد یک یا چند رگ خونی قلب که منجر به قطع جریان خون حیاتی می شود، باعث حمله قلبی می‌شود. با این حال استرس و اضطراب ممکن است در ایجاد بیماری عروق کرونر نقش داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *