تست هوش ۸ گانه گاردنر
فوریه 22, 2022
تست هوش هیجانی شات
فوریه 22, 2022

استرس و اضطراب چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

اگرچه افراد عادی بین استرس و اضطراب تفاوتی قائل نمی شوند و اغلب آنها را مترادف یکدیگر به کار می برند، اما در تعریف این دو می توان آنها را به این صورت تفکیک کرد:
استرس را می توان به عنوان یک وضعیت یا تجربه ذهنی و جسمی خاص که موقتی و گذرا است تعریف کرد. مثلا دانشجویی که از کنفرانس می ترسد. یا دانش آموزی که از امتحان عصبی می شود یا کسی که هنگام ملاقات با جنس مخالف برای اولین بار عصبی می شود.

اضطراب مانند استرس، علائم جسمی و روحی مشابهی دارد با این تفاوت که این علائم در فرد مزمن و پایدار است. بنابراین می توان گفت که اضطراب نتیجه استرس های مداومی است که فرد در طول زندگی خود پشت سر گذاشته است. به عنوان مثال، در صورت تداوم نمونه های ذکر شده استرس، خود را به شکل مزمن و بیمارگونه طولانی مدت نشان می دهد که می توان آن را اضطراب نامید.

پرسشنامه اضطراب اسپنس (SCAS) نسخه کودکان

شامل ۴۵ عبارت است که ۳۸ عبارت نمره گذاری شده و ۶ عبارت که سؤالات مثبت هستند، شمارش نمی شود. همچنین پرسشنامه اضطراب اسپنس (SCAS) حاوی یک سوال باز است که کودک به صورت تشریحی به آن پاسخ می دهد و برای سنین ۱۵-۸ سال تهیه شده است. پرسشنامه اضطراب اسپنس دارای زیر دامنه هایی به شرح زیر است:

 • ۱- وحشت و ترس از فضای باز
  این مقیاس درسوالات:
  ۱۳-۲۱-۲۸-۳۰-۳۲-۳۴-۳۶-۳۷-۳۹ مورد سنجش قرار می‌گیرد.
 • ۲- اضطراب جدایی
  این مقیاس در سوالات:
  ۵-۸-۱۲-۱۵-۱۶-۴۴ مورد سنجش قرار می‌گیرد.
 • ۳- ترس از آسیب جسمی
  این مقیاس در سوالات:
  ۲-۱۸-۲۳-۲۵-۳۳ مورد سنجش قرار می‌گیرد.
 • ۴- ترس اجتماعی (فوبیا)
  این مقیاس در سوالات:
  ۶-۷-۹-۱۰-۲۹-۳۵ مورد سنجش قرار می‌گیرد.
 • ۵- وسواس عملی
  این مقیاس در سوالات:
  ۱۴-۱۹-۲۷-۴۰-۴۱-۴۲ مورد سنجش قرار می‌گیرد.
 • ۶- اضطراب عمومی
  این مقیاس در سوالات:
  ۱-۳-۴-۲۰-۲۲-۲۴ مورد سنجش قرار می‌گیرد.

انجام آزمون اضطراب اسپنس چه فوایدی دارد؟

وقتی کودکان احساس اضطراب می کنند، همیشه نمی توانند احساسات خود را به راحتی بیان کنند. در کودکان بزرگتر، علائم اضطراب ممکن است به روشی متفاوت ظاهر شود. تست اضطراب اسپنس ۶ نوع اضطراب را در کودکان اندازه گیری می کند. والدین با انجام تست اضطراب می توانند به نوع اضطراب کودک پی ببرند و با برنامه ریزی و اجرای راهکارهای موجود، اضطراب کودک را تا حد امکان کاهش دهند. مزایای استفاده از این تست درک و شناسایی موارد زیر است:

 1. شناخت مشکلات پرخاشگرانه کودک
 2. شناسایی انواع ترس ها و اضطراب های کودک
 3. شناسایی میزان اعتماد به نفس کودک
 4. شناسایی دلایل تحریک پذیری کودک
 5. تشخیص نوع اضطراب کودک
 6. کاهش اضطراب کودک
 7. بررسی روند درمان کودکان مضطرب

روند استفاده از تست اسپنس چگونه است؟!

والدین کودک باید مراحلی را برای تشخیص نوع اضطراب و رسیدگی به آن طی کنند.

ابتدا والدین کودک باید از این تست برای سنجش میزان اضطراب کودک، علائم بارز آن و کشف علت این مشکل استفاده کنند. با انجام این مرحله به درک بهتری از نوع اضطراب کودک می رسند. در مرحله بعد والدین پس از آگاهی از نوع اضطراب کودک به توصیه ها و راهکارهای ارائه شده عمل می کنند. این تست با توجه به سطح و درجه اضطراب هر کودک نکات و تمرین های عملی را برای درمان توصیه می کند. اما در برخی موارد، اضطراب کودک شما ممکن است به جایی نرسد که بتوانید به تنهایی آن را درمان کنید. در چنین شرایطی با مراجعه به پزشکان متخصص و روانشناسان میزان اضطراب کودک را ارزیابی و درمان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *