تست هوش وکسلر
فوریه 22, 2022
تست اضطراب اسپنس(SCAS) کودکان
فوریه 22, 2022

تست هوش گاردنر چیست و چه کاربردهایی برای موفقیت در زمینه تحصیلی و شغلی دارد؟

تست هوش گاردنر یک تست جالب است که استعداد و توانایی های شما را در هشت زمینه مختلف می سنجد. تست هوش چندگانه گاردنر علاوه بر اینکه مرجع خوبی در کنار تست های شخصیتی است، با شناسایی مهارت ها، نقاط قوت و ضعف افراد به انتخاب رشته تحصیلی و شغلی مناسب کمک می کند.
طبق نظریه گاردنر، همه انسان ها دارای انواع مختلفی از هوش هستند. در واقع، یک فرد باهوش نباید فقط ضریب هوشی بالایی داشته باشد. در این نظریه برای سنجش توانایی ها و استعدادهای انسان، بهره هوشی در هشت بخش زیر اندازه گیری می شود:
 • هوش تصویری – فضایی

افرادی که در هوش تصویری – فضایی قوی هستند در تجسم به خوبی عمل می کنند. این افراد معمولاً در جهت دهی و همچنین یافتن نقشه ها، نمودارها، فیلم ها و عکس ها خوب هستند. در تفسیر و خلق تصاویر بصری، تخیل و بیان بصری در رابطه بین تصاویر و معانی به خوبی عمل می کند.
 • هوش کلامی – زبانی

توانایی یادگیری زبان و استفاده موثر از آن برای اهداف خاص با این نوع هوش مرتبط است. افراد با هوش زبانی کلامی بالا می توانند به خوبی از کلمات هنگام صحبت یا نوشتن استفاده کنند. آنها در داستان سرایی، خواندن و به خاطر سپردن اطلاعات عالی هستند.
 • هوش منطقی – ریاضی

تفکر منطقی، تشخیص الگو، استدلال علمی و استنتاج، تجزیه و تحلیل مسائل، انجام محاسبات ریاضی، درک رابطه علت و معلولی و نتیجه یا نتیجه مشخص. افرادی که در هوش منطقی و ریاضی قوی هستند در استدلال، تشخیص الگو و تجزیه و تحلیل منطقی مسائل خوب هستند. این افراد تمایل دارند به طور مفهومی در مورد اعداد، روابط و الگوها فکر کنند.
 • هوش بدنی – جنبشی

کنترل حرکت بدن، چابکی دست، چابکی بدنی و تعادل، هماهنگی چشم و بدن.
گفته می شود افراد با هوش فیزیکی بالا در حرکات بدن، اعمال و کنترل بدن عملکرد خوبی دارند. افرادی که در این زمینه قوی هستند، هماهنگی چشم و دست عالی دارند.
 • هوش موسیقایی

توانایی موسیقایی درک آگاهی و استفاده از صدا، شناخت الگوهای ریتمیک و رابطه بین صدا و احساس است. افراد با هوش موسیقایی خوب در هماهنگی ریتم ها و صداها خوب هستند. آنها اغلب در ترکیب موسیقی به خوبی عمل میکنند.
موسیقی برای این افراد جذاب است و معمولاً در نوشتن و اجرای آهنگ های موسیقی مهارت دارند. اما این افراد فقط عاشقان موسیقی نیستند. آنها همچنین به صداهای اطراف خود بسیار حساس هستند و به خوبی می توانند آنها را شناسایی کنند.
 • هوش درون فردی

خودآگاهی، دانش شخصی، توانایی درک خود و آگاهی از نقاط قوت و ضعف.
افراد با هوش درونی می توانند به خوبی از حالات عاطفی، احساسات و انگیزه های خود آگاه باشند. آنها از خود اندیشی و تحلیل خود لذت می برند، از جمله رویاپردازی، کاوش در روابط با دیگران و ارزیابی نقاط قوت شخصی خود.
 • هوش برون فردی

آنها احساسات دیگران را درک می کنند، می توانند با دیگران ارتباط برقرار کنند، رفتار و ارتباطات را تفسیر کنند و روابط و نگرش افراد را درک کنند. کسانی که هوش بین فردی قوی دارند در درک و تعامل با دیگران خوب هستند. این افراد در ارزیابی احساسات، انگیزه ها، خواسته ها و اهداف افراد اطراف خود مهارت دارند.
 • هوش طبیعت‌گرا

طبیعت گرایی آخرین مورد اضافه شده به نظریه گاردنر است و با مقاومت بیشتری نسبت به هفت هوش اصلی او مواجه شده است. به گفته گاردنر، افراد دارای این نوع هوش بیشتر با طبیعت هماهنگ هستند و اغلب علاقه بیشتری به کاوش در محیط و یادگیری در مورد سایر گونه ها دارند. گفته می شود که این افراد حتی از تغییرات ظریف در محیط خود آگاه هستند.
تست هوش گاردنر به شما می گوید که در چه زمینه هایی مهارت دارید، چه توانایی هایی دارید و با اندازه گیری سطح خاص هر یک از این هوش ها باید کدام شغل را انتخاب کنید. حداکثر امتیاز برای هر هوش ۵۰ است و شما می توانید با مقایسه عدد به دست آمده در بازه اندازه گیری زیر ، محدوده استعداد خود را ارزیابی کنید.
 1. کمتر از ۲۰ : پایین
 2. ۲۰ تا ۳۰ : متوسط
 3. ۳۰ تا ۴۰ : خوب
 4. ۴۰ تا ۴۵ : زیاد
 5. ۴۵ تا ۵۰ : خیلی زیاد
اگر ضریب هوشی شما در هر بخش پایین است، اصلاً لازم نیست نگران باشید. گاردنر معتقد است که هشت هوش را می توان آموزش داد و هر فردی ممکن است بتواند بسیاری از جنبه های هوش خود را تقویت کند.

تست هوش گاردنر چه کاربردی دارد؟

در واقع آزمون هوش چندگانه گاردنر ابزار مناسبی برای هدایت شغلی و تحصیلی، برنامه ریزی آموزشی و استعدادیابی به ویژه در فرآیندهای استخدام و کاریابی است. مشاوران تحصیلی و حرفه ای توانایی های فرد را می سنجند و با توجه به نمره فرد در هر قسمت از آزمون و ترکیب این نمرات مناسب ترین رشته های تحصیلی و حرفه ای را پیشنهاد می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *