مشاوره ازدواج
مشاوره ازدواج
اکتبر 18, 2020
خانواده درمانی
فوریه 22, 2022

شاید به این موضوع فکر کنید که آیا زوج درمانی می‌تواند به بهبود رابطه‌ زناشویی کمک کند؟! درست است که بحث و جدل ها چاشنی زندگی مشترک هستند و در یک رابطه سالم گاهی دعوا بین زن و مرد اتفاق می‌افتد؛

اما سوال اصلی اینجاست که شیوه صحیح ابراز مخالفت با همسر چیست؟ آیا زوجین مهارت کافی را در برخورد با اتفاقات ناخوشایند دارند؟ آیا می‌توانند خودشان به خوبی مشکلات ایجاد شده در زندگی را حل کرده و آن را مدیریت کنند؟

اینجاست که زوج درمانگران به میدان می‌آیند و به افراد مختلفی که در زندگی با شریک خود با چالش رو به رو شده‌اند کمک می‌کنند تا مهارت های لازم را جهت بهبود رابطه عاطفیشان آموزش ببینند.

اگر شما هم در ارتباط با پارتنر خود دچار مشکل شده اید و نمی‌دانید چطور باید با این چالش ها برخورد کنید، بهتر است در ادامه متن با ما همراه باشید تا به طور کامل وظایف، اهداف، انواع روش های درمانی که در زوج درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد را به ما معرفی کنیم:

زوج درمانی چیست؟

زوج درمانی یا Couple Therapy یکی از تکنیک های روان درمانی است که برای بهبود روابط و بر طرف کردن مشکلات زوجین انجام می‌شود. در این روش درمانی یک مشاور یا یک روانشناس به صورت گروهی یا فردی با زوجین شروع به کار می‌کند تا علاوه بر بهبود وضعیت روابطشان، افزایش درک و هماهنگی بین زن و شوهر را تسهیل دهد.

زوج درمانی به ‌عنوان یک ابزار مؤثر در حل مسائل و تقویت ارتباطات زناشویی شناخته می‌شود و به زندگی زناشویی سالم‌ تر کمک می‌کند. این نوع درمان به صورت کوتاه ‌مدت یا بلند مدت ارائه می‌شود، و نیاز به همکاری فعال زوجین دارد.

اهداف زوج درمانی

هدف زوج درمانی عمدتاً بهبود ارتباطات بین اعضای زوج، افزایش تعامل و درک متقابل، حل مشکلات ارتباطی و مدیریت تغییرات و چالش‌های زندگی است. در این فرآیند، زوجان ممکن است به شناخت بهتر احساسات و نیازهای همدیگر بپردازند و ابزارهای جدیدی برای مدیریت اختلافات و بحران‌ها یاد بگیرند.

زوج درمانی چه مشکلاتی را درمان می‌کند؟

اینفوگرافیک زوج درمانی

در زوج درمانی مسائل مختلفی مطرح می‌شود و درمانگران به زوجین کمک می‌کنند تا چنین مشکلاتی را حل و فصل کنند. این مشکلات عبارتند از:

 • خیانت
 • ناباروری
 • خشونت خانگی
 • تصمیم به طلاق
 • درگیری های مکرر
 • قمار و مصرف مواد
 • مشکل در کنترل خشم
 • مشکلات رابطه جنسی
 • مشکلات ازدواج های قبلی
 • مشکل در برقراری ارتباط موثر
 • مشکلات مربوط به والدین زوجین

 بررسی انواع تکنیک های زوج درمانی

شاید بهتر باشد بدانید رویکردهای متعددی برای زوج‌درمانی وجود دارد که متخصصان حوزه مشاوره و روانشناسی با توجه به صلاح دید خود، بهترین تکنیک را برای افراد به کار می‌گیرند:

 درمان عاطفی متمرکز (Emotionally Focused Therapy) :EFT

این تکنیک درمانی با هدف بهبود دلبستگی و پیوند بین شما و همسرتان انجام می‌شود. درمانگر با استفاده از این رویکرد به شما کمک می‌کند تا الگوهایی که منجر به احساس قطع ارتباط با شریک زندگیتان می‌شود را درک کرده و آنها را تغییر دهید.

همچنین این رویکرد درمانی بر این تأکید دارد که شناخت و درک احساسات هر فرد از خود و شریک زندگی، اساسی برای بهبود ارتباطات است. این تکنیک به زوج‌ها کمک می‌کند تا احساسات خود را باز کنند و به یکدیگر بازگو کنند.

تکنیک درمانی گاتمن (Gottman):

تکنیک‌های گاتمن در زوج‌درمانی عمدتاً به منظور بهبود ارتباطات و حل مشکلات زناشویی استفاده می‌شوند. گاتمن با تحلیل الگوهای رفتاری زناشویی به دنبال شناسایی الگوهای سازگاری و ناسازگاری در روابط است. این تحلیل به زوج ‌ها کمک می‌کند تا بهتر بفهمند که چگونه با یکدیگر برخورد می‌کنند و چگونه می‌توانند الگوهای ناسازگار را بهبود بخشند.

علاوه بر آن این تکنیک‌ها به زوج‌ها کمک می‌کنند تا مهارت‌های ارتباطی مؤثری را توسعه دهند. این شامل گوش دادن فعال، ابراز احساسات به صورت سازنده، و ارتباط برقرار کردن در مواقع دشوار می‌شود

زوج‌درمانی گاتمن ممکن است شامل تمرینات عملی باشد که زوج‌ها را به تجربه و تقویت الگوهای مثبت در زندگی زناشویی خود تشویق می‌کند.

رویکرد الن واچتل :

رویکرد الن واچتل به زوج‌ها کمک می‌کند تا تفاوت ‌ها و اختلافات خود را با احترام درک کنند و در عین حال به سوی یکدیگر حرکت کنند.

در رویکرد الن واچتل، تمایز به عنوان قابلیت برقراری هویت فردی و حفظ آن در مواجهه با ارتباطات زناشویی تعریف می‌شود. از زوج‌درمانی با رویکرد الن واچتل انتظار می‌رود که زوج‌ها با افزایش توانایی تمایز، به افزایش ارتباط عاطفی و حل مسائل زندگی زناشویی خود برسند. این رویکرد به زوج‌ها کمک می‌کند تا به سوی همدیگر با در نظر گرفتن تفاوت‌ها در مسیر زندگی حرکت کنند و روابط مؤثرتر و سالم‌تری را داشته باشند.

رفتار درمانی (BCT):

درمانی رفتاری یکی دیگر از رویکردهایی است که به زوجین کمک می‌کند تا با انجام یک سری تمرین ها به رفتار خود شکل درستی بدهند و رفتارهای مثبت را تقویت کنند.

این موضوع سبب می‌شود تا ثبات و رضایت زوجین از زندگی مشترک افزایش یابد و به مرو رفتارهای نامطلوبی که موجب دلسرد شدن از یک دیگر می‌شود کاهش یابد.

رویکرد زوج‌درمانی رفتاری ممکن است از تکنیک‌هایی مانند تقویت مثبت، تقویت بی‌توجهی به رفتارهای مضر، تعیین اهداف رفتاری مشترک و تحلیل عوامل تقویت‌کننده یا تضعیف‌کننده رفتارها استفاده کند.

علاوه بر این، این رویکرد درمانی می‌تواند به مسائل مشترک زناشویی مانند اختلالات ارتباطی، کنترل خشم، مشکلات جنسی، مشکلات در ارتباط با فرزندان و سایر مسائل مشابه بپردازد. هدف رویکرد زوج ‌درمانی رفتاری اغلب بهبود ارتباطات، افزایش تفاهم و همکاری بین زناشویی‌ها و ایجاد تغییرات مثبت در رفتارها و الگوهای زندگی زناشویی است.

رویکر درمان شناختی رفتاری (CBT):

درمان شناختی-رفتاری (CBT) در زوج‌ درمانی یکی از مؤثرترین و بهترین رویکردها است که از اصول رفتاری و شناختی درمانی استفاده می‌کند. این رویکرد بر تغییر الگوهای فکری، احساسی و رفتاری زناشویی تمرکز دارد.

CBT در زوج‌درمانی بر روی توسعه آگاهی از الگوهای فکری منفی و انتقال آنها به الگوهای سازنده تمرکز دارد. این رویکرد به زوج‌ها کمک می‌کند تا احساسات خود را بهتر شناسایی و مدیریت کنند. این شامل توسعه مهارت‌های حل مسئله و ارتقاء هماهنگی در احساسات است.

علاوه بر آن این رویکرد به زوج‌ ها کمک می‌کند تا با مدیریت خشم در مواقع دشوار، به طور موثرتری با یکدیگر برخورد کنند و از برخی تکنیک های مختلف برای حل مشکلات زناشویی خود کمک بگیرند.

مزایای استفاده از زوج درمانی برای زوجین

زوج‌ درمانی دارای مزایا و فواید فراوانی است که می‌تواند تاثیرات فوق العاده از را بر بهبود روابط زناشویی برجای بگذارد. برخی از مزایا این تکنیک عبارتند از:

 • افزایش ارتباط و تفاهم: زوج‌ درمانی به زناشویی ‌ها کمک می‌کند تا ارتباط عاطفی و تفاهم در مورد نیازها و احساسات یکدیگر را افزایش دهند.
 • مدیریت اختلافات و حل مسائل: این نوع درمان به زوج‌ ها مهارت‌ های موثر در مدیریت اختلافات و حل مسائل را آموزش می‌دهد.
 • توسعه مهارت‌های ارتباطی: زوج ‌درمانی به بهبود مهارت ‌های ارتباطی مثل گوش دادن فعال و ابراز احساسات به شیوه‌های سازنده کمک می‌کند.
 • تقویت همکاری: این نوع درمان به زوج‌ ها کمک می‌کند تا در حل مشکلات و دستیابی به اهداف مشترک خود با یکدیگر همکاری بیشتری داشته باشند.
 • مدیریت خشم و تنش: زوج‌درمانی به زوج‌ها ابزارها و تکنیک‌های مدیریت خشم و تنش را آموزش می‌دهد.
 • افزایش رضایت زندگی زناشویی: با بهبود ارتباطات و حل مشکلات، زوج‌درمانی می‌تواند به افزایش رضایت و شادکامی در زندگی زناشویی کمک کند.
 • آموزش مهارت‌های والدینی: اگر زوج دارای فرزندان هستند، زوج‌درمانی می‌تواند مهارت‌های والدینی بهتری را آموزش دهد.
 • پیشگیری از افتازها و جلوگیری از تفاقم مشکلات: با درمان زوجی به صورت مرتب و در مراحل زودهنگام، ممکن است از افتازها جلوگیری شده و از تفاقم مشکلات جلوگیری شود.

توجه به این نکته مهم است که هر زوج ممکن است در موقعیت‌ها و نیازهای مختلف نیاز به نوع خاصی از درمان داشته باشد. بر اساس ماهیت مشکلات زوجی، انتخاب رویکرد مناسبی می‌تواند کمک کننده باشد.

بهترین مرکز زوج درمانی

 مرکز مشاوره پیشرو به عنوان یکی از بهترین مراکز روانشناسی در شرق تهران شناخته می‌شود. این مرکز به کمک تیم حرفه ای و ماهر روانشناسان و مشاورانی که در زمینه راهنمایی و درمان رابطه زوجین در حال فعالیت هستند، توانسته اند بهترین نتایج را برای مراجعین خود به ارمغان آورند.

روانشناسان مرکز مشاوره پیشرو در راستا ارتقا کیفیت روابط زوجین در تلاش اند تا بتوانند با کمک بهترین و موثرترین تکنیک های روز دنیا به بهبود ابعاد مختلف زندگی آنها کمک کنند. شما می‌توانید برای تعیین وقت یا کسب اطلاعات بیشتر در این باره از طریق شماره های مندرج در سایت با ما در تماس باشید.

سوالات پرتکرار

مشاوره زوجین معمولا کوتاه مدت است، در حالی که زوج درمانی می‌تواند طولانی مدت باشد. مشاوره در حالی که به آینده نگاه می‌کند بیشتر بر زمان حال و ایجاد کنترل برای غلبه بر مشکلات فعلی متمرکز است، و درمان ممکن است بیشتر گذشته را بررسی کند تا تنظیماتی را به نفع حال و آینده انجام دهد.
برای اکثر افراد، زوج درمانی راهی برای تقویت یک رابطه است نه پایان دادن به آن.
برای ساخت مجدد یک رابطه، تلاش مستمر هم از شما و هم از شریک زندگیتان را می طلبد. اما با فداکاری و مشاور زوجین مناسب، احیای دوباره احساسات و رابطه تان بسیار بالا است!
درمانگران اغلب زوج‌ها را با یک معضل بسیار واقعی می‌بینند: پس از سال‌ها با هم بودن، یک یا هر دو طرف دیگر مانند قبل احساس «عاشق بودن» ندارند. آیا امکان دارد دوباره عاشق شود؟ کاملاً، اما این کار از هر دو همسر زمان و تلاش می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *