بیو فیدبک
بیوفیدبک
اکتبر 6, 2020
درمان اسکیزو فرنی
درمان اسکیزوفرنی
اکتبر 7, 2020

آیا شما با واژه ی سکس تراپی و مزایای این حوزه از روان شناسی آشنایی دارید؟ امروزه نگرانی های افراد در مورد سلامت روان و مسائل عاطفی بسیار زیاد شده است. بخصوص مسائلی که بیشتر مربوط به عملکرد و تمایلات جنسی افراد باشد. سکس تراپی که نوعی روان درمانی است بیشتر به موضوعاتی از این قبیل می پردازد.

از آنجا که تمایلات جنسی جزو مهمی از سلامت و کیفیت زندگی افراد به حساب می آید و افرادی که ازدواج می کنند باید مهارت های لازم برای بهبود روابط زناشویی را کسب کنند. داشتن روابط جنسی سالم بعد مهمی از زندگی مشترک زوجین می باشد که اگر با رضایت زوجین همراه باشد سلامت روانی افراد را به دنبال دارد. این روش فقط حول و حوش مشکلات جنسی نیست و حوزه های وسیعی را در بر میگیرد.

سکس تراپی چیست؟

 

سکس تراپی

سکس تراپی در اصل درمانی است که برای بهبود اختلالاتی نظیر انزال زودرس یا تأخیر در انزال، اختلال نعوظ، عدم علاقه جنسی یا تحریک دردناک، درمان انحرافات جنسی و میل شدید جنسی، عدم اعتماد به نفس جنسی، دوره نقاهت بعد از تجاوز جنسی، کاهش میل جنسی با افزایش سن و کاهش میل جنسی در اثر بیماری یا ناتوانی می باشد.

سکس تراپی در حوزه خدمات روان شناختی می باشد و تمام سعی بر آن است که عوامل تأثیر گذار بر مسائل جنسی را شناسایی و درمان کند. درمان مشکلات جنسی و بهبود روابط زوجین باعث کاهش آمار طلاق می شود و افراد در مورد تمام موضوعات مربوط به زندگی مشترک و شیوه های درست رفتار در روابط را یاد می گیرند.

درمان ناهنجاری های جنسی با سکس تراپی

دسته ای از مشکلات جنسی هستند که تحت عنوان ناهنجاری های جنسی از آن ها نام برده می شود که تنها از طریق سکس تراپی می توان آن ها را درمان کرد این ناهنجاری ها شامل موارد زیر می باشد.

 • تحریک سکسی: تحریک جنسی زیاد فرد با یک شئ یا عضوی از بدن فرد
 • مازوخیسم: لذت بردن از آزار دیدن در رابطه جنسی
 • سادیسم: لذت بردن از آزار رساندن در رابطه جنسی
 • آلت نمایی: لذت بردن از نشان دادن آلت جنسی به افراد
 • تمایل به رابطه جنسی با کودکان یا بچه بازی
 • مبدل پوشی: پوشیدن لباس جنس مخالف
 • دید زدن رابطه جنسی دیگران یا چشم چرانی
 • تمایل به داشتن رابطه با حیوانات
 • ادرار خواهی یا مدفوع خواهی در رابطه

چه زمانی شما نیاز به سکس تراپی دارید؟

از مهم ترین علائمی که نشان می دهد که شما نیاز به سکس تراپی دارید شامل موارد زیر است.

 • سکس تراپی می تواند به افرادی که مشکل عدم تمایل به رابطه جنسی دارند کمک کند. این مشکل ممکن است بر اثر استرس،خستگی و کسالت و یا تغییرات ناگهانی در سبک زندگی به وجود بیاید و اگر موقتی باشد نیاز به درمان ندارد ولی اگر نوسانات خلق و خوی بیشتر از چند ماه ادامه پیدا کند حتماً باید به سکس تراپیست مراجعه شود تا به شما مشاوره لازم در خصوص چگونگی بهبود روابط با همسر و درمان مشکلاتی که باعث ناتوانی جنسی شده است را بدهد.
 • شناسایی مشکلات مربوط به سلامتی می تواند روابط جنسی را لذت بخش کند. بیشتر افراد دردناک بودن سکس را طبیعی تلقی می کنند و شاید هیچ‌ وقت برای درمان اقدامی نکنند در صورتی تداوم این دردها ممکن است سلامتی همسر با تهدید جدی مواجه کند. راهکارها و پوزیشن های پیشنهادی از طرف درمانگر می تواند برای کاهش درد بسیار مفید و کاربردی باشد.
 • اگر شما با مشکل به ارگاسم نرسیدن مواجه باشید می توانید این مشکل را با متخصص خود در میان بگذارید تا ریشه این مسئله را پیدا کند و درمانی اساسی برای آن در نظر بگیرد.
 • سکس تراپیست به شما در پیدا کردن توقعات خود از رابطه و شناخت میل جنسی و پیدا کردن چیزهایی که احساس خوبی به شما می دهند راهنمایی می کند.
 • افزایش مشکلات کاری و زندگی و خستگی های ناشی از آن باعث شده است که افراد آن طور که باید و شاید است از روابط جنسی خود لذت نبرند. فرصت بهبودی روابط همیشه وجود دارد و زوجین می توانند عدم رضایت از رابطه را با راهنمایی های درمانگر به رابطه ای ماندگار و لذت بخش تبدیل کنند.

نحوه درمان سکس تراپی چیست با سکس تراپی

روش های درمان اختلالات جنسی بسیار متنوع و کاربردی هستند و هر روز بر تنوع این روش ها افزوده می شود. اگر از سکس تراپی برای بهبود روابط استفاده کنید می توانید از ادغام چندین روش با هم استفاده کرد. روان درمانی و دارو درمانی به  عنوان یک شیوه ی مدرن توانسته است به کسانی که مشکلات جنسی دارند کمک کنند تا یک زندگی جنسی فعال داشته باشد. با روش سکس تراپی ارزیابی دقیقی از وضعیت  فرد انجام می شود. ابتدا  زوجین باید به مشکلات به دید همه جانبه و در واقع مشکل مشترک زوجین یاد کنند و از فشار و تحقیر و توهین به همدیگر دست بکشند و روند درمان را با علاقه و صمیمیت طی کنند تا نتیجه درمان رضایت بخش باشد و تمرینات یاد داده شده با همکاری زوجین به درستی انجام شود.

سکس تراپی چیست