بهترین مرکز نور فیدبک
بهترین مرکز نور فیدبک
اکتبر 5, 2020
بیو فیدبک
بیوفیدبک
اکتبر 6, 2020

یکی از شاخه های مهم مشاوره، مشاوره شغلی می باشد که هر ساله در سراسر جهان به افرادی که در مواجه با انتخاب شغل و چالش های مربوط به شغل مشکل دارند کمک می کند. مشاوره در خصوص شغل تمام مسائل مربوط به منابع انسانی را شامل می شود.

تکنیک های مهم و پیچیده ای در این شاخه ی پیچیده مشاوره است و مشاوران با بهره گیری از این تکنیک ها و پیاده کردن آن در حوزه های متفاوت، فعالیت خود را انجام می دهند. افراد زیادی هستند که با شرایط کاری دشواری مواجه می شوند و در این زمان قدرت تصمیم گیری درست و انتخاب راه حل مناسب را ندارند بهترین راه کار برای این افراد استفاده از خدمات مشاوره شغلی می باشد که در زیر بیشتر با اهمیت و مفهوم آن آشنا می شویم.

مشاوره شغلی

 

مشاور شغلی چیست؟

آیا می دانید مشاوره شغلی چیست و چه کاربردی دارد؟  امروزه با توجه به تفاوت های فرهنگی و زمانی در سراسر جهان تعریف جامع و کلی درباره مشاوره شغلی ارائه نشده است و بسیاری از افراد کلاً با این واژه آشنایی ندارند. افراد قبل از مراجعه به مشاور باید بدانند که چه احساسی نسبت به شغل خود دارند؟ آیا از کار خود لذت می برند؟ آیا به شغل مورد علاقه خود رسیده اند؟ آیا شغلشان ارزش ادامه دادن دارد؟ آیا می توانند شغل بهتری داشته باشند اهداف شغلیشان چیست؟ و هزاران سؤال دیگر که بهتر است مخاطب ابتدا آن ها را از خود بپرسد و اگر در شغلی باشد که بتواند با تغییر راه کارها سود بیشتری دریافت کند و یا اینکه بتواند با تغییر استراتژی ها احساس بهتری داشته باشد پس نیاز به کمک یک مشاور شغلی دارد.

هر فردی در زندگی شخصی و کاری خود توانایی و لیاقت انجام کاری که دوست دارد و از آن لذت می برد را دارد. از این رو یکی از راه هایی که بتواند به اهداف کاری هر شخصی جامه عمل بپوشاند استفاده از راه کارهای مشاور کاری می باشد.

مشاوره شغلی مناسب چه زمینه هایی است؟

 

مزایای مشاوره شغلی

شما بر اساس اهدافی که در سر دارید می توانید از مشاوره شغلی برای تحقق آن ها استفاده کنید. به برخی از این اهداف در زیر می پردازیم.

  • پیدا کردن یک شغل سود آور
  • پیدا کردن شغلی که فرد به آن علاقه‌مند است و با ارزش های او هماهنگی دارد.
  • پیشرفت در کار فعلی
  • ارتباط پیدا کردن با شغل و حرفه فعلی
  • صرف وقت بیشتر در خانه
  • موفقیت در مصاحبه های کاری
  • گرفتن پیشنهادات کاری بیشتر
  • کاهش استرس در حین کار

وقتی شما بتوانید اهداف شغلی خود را مشخص کنید می توانید با کمک مشاور تغییرات مثبتی را در روند کلی شغل و روند زندگی ایجاد کنید. یکی از مهم‌ترین اقداماتی که یک مشاور شغلی انجام می دهد ایجاد انگیزه و دادن اطلاعات کافی برای به دست آوردن موفقیت هایی است که جزو اهداف و آرزوهایتان بودند.

مزایای مشاوره شغلی

امروزه در سراسر جهان کسب و کارها گسترش زیادی پیدا کرده است و همه ی افراد زمینه های لازم برای ورود به شغل مناسب و مورد علاقه ی خود را ندارد. مشاوره شغلی کمک می کند تا بتوانیم شغلی را انتخاب کنیم که بیشترین رضایت شغلی را به دنبال داشته باشد.

اینکه توقع افراد از کسب و کار و شغل های موجود زیاد شده است انکار کردنی نیست. در گذشته افراد بیشتر به دنبال کسب درآمد کافی از شغل خود بودند و موضوعاتی مثل استعداد یابی و علاقه سنجی در بین مردم جا نیفتاده بود و اگر گاها کسی در مورد آن حرفی می زد مورد تمسخر قرار می گرفت.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در مسیر شغلی بارها دچار سردرگمی، ترس و استرس شده باشید و سؤالاتی از قبیل شغل مناسب من چیست؟ و آیا در شغلم موفق می شوم؟ و … در ذهن شما خطور کرده باشد. در گیرودار این سردرگمی ها بهترین راه چاره مشاوره کاری است که شما در گرفتن تصمیم گیری های درست یاری می کند و باعث می شود در هزینه و زمان شما برای ادامه ی شغل و یا ورود به شغل جدیدتر صرفه جویی شود.

چه انتظاراتی از مشاوره شغلی داشته باشیم؟

شاید باور بیشتر افراد بر این باشد که با مشاوره شغلی می توانیم در زمان کمی شغل ایده آل خود را پیدا کنیم و همین که شغل ایده ال را پیدا کردیم دیگر کار تمام است و ما تقریباً به موفقیت کامل رسیده ایم. اما آنچه که بیشتر مشاورین بر آن باور دارند تلاش فعالانه برای رسیدن و ساختن شغل مناسب است. استفاده از تست های شخصیت شناسی برای رسیدن به شغل ایده آل اکثراً علمی نیستند و برای افراد در شرایط مختلف جواب درستی ندارند. اگر بتوانید با راه کارهای منطقی که از مشاوران شغلی دریافت می کنید شغل ایده آل خود را پیدا کنید پس با تلاش و کوشش و تقویت نقاط مثبت خود می توانید  گام های مؤثری را در رسیدن به اهدافتان بردارید.

نحوه دریافت مشاوره شغلی

 

نحوه دریافت مشاوره شغلی

امروزه روش های زیادی جهت دریافت مشاوره شغلی وجود دارد اما بهترین روش ، مشاوره حضوری است، اگر افراد دسترسی لازم به مشاوره حضوری را نداشته باشند می توانند از مشاوره آنلاین و تلفنی بهره ببرند. برگزاری جلسات آنلاین از طریق اپلیکیشن های مختلف به راحتی قابل انجام است و تنها لازم است که مشورت گیرنده نکات قوت و ضعف را یادداشت کند تا از جزئیات ریز مشاوره غافل نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *