امروزه هوش هیجانی با نام دانیل گولمن شناخته می شود. هوش هیجانی زمانی معنا پیدا کرد که کارشناسان روانشناسی متوجه شدند که هوش شناختی (IQ) نمی تواند در همه مراحل و جنبه های زندگی موفق باشد و متوجه شدند افرادی هستند که از هوش شناختی بالایی برخوردار نیستند، اما برخلاف تصور در مشاغل مختلف، زندگی اجتماعی و زناشویی بسیار موفق و مثبت هستند.
هوش هیجانی؛ توانایی درک، استفاده و مدیریت احساسات خود به روش های مثبت برای کاهش استرس، برقراری ارتباط موثر، همدلی با دیگران، غلبه بر چالش ها و خنثی کردن تعارض است.هوش هیجانی به شما کمک می کند تا روابط قوی تری ایجاد کنید، در مدرسه و کار موفق شوید و به اهداف حرفه ای و شخصی خود برسید. همچنین می تواند به شما کمک کند تا با احساسات خود ارتباط برقرار کنید، قصد را به عمل تبدیل کنید و تصمیمات آگاهانه ای در مورد آنچه برای شما مهم است بگیرید.
هوش هیجانی ارتباط زیادی با مولفه های زیر دارد:

سلامت

مطالعات گسترده نشان می دهد که هوش هیجانی ارتباط تنگاتنگی با سلامت روان و سلامت جسمانی دارد. شواهد تجربی از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۹ نشان می دهد که افراد با هوش هیجانی بالا نسبت به افراد با هوش هیجانی پایین تر از سلامت روان و سلامت جسمانی بالاتری برخوردارند.

عملکرد

چندین مطالعه انجام شده در طول سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۹ نشان می دهد که هوش هیجانی با انواع مختلف عملکرد مرتبط است. به طوری که افزایش هوش هیجانی باعث افزایش عملکرد تحصیلی و عملکرد شغلی می شود.

روابط زناشویی

نگاهی به تحقیقات و مطالعات سال های ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۹ نشان می دهد که هوش هیجانی یکی از مهم ترین عوامل در روابط زناشویی است. به طوری که با افزایش هوش هیجانی، میزان رضایت زناشویی، سازگاری زناشویی و صمیمیت زناشویی افزایش می یابد.

عزت نفس

شواهد و مطالعات انجام شده از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۹ نشان می دهد که، افزایش هوش هیجانی با عزت نفس بالاتر مرتبط است.
آزمون هوش هیجانی شات و همکاران (۱۹۹۸) بر اساس مدل سه مقوله ای و بر اساس مدل هوش هیجانی سالووی و مایر (۱۹۹۰) طراحی شده و مشتمل بر ۳۳ عبارت است. در این مقیاس، تنظیم هیجان به معنای توانایی سازگاری با هیجانات منفی با استفاده از روش های خودتنظیمی است. ارزیابی ابراز احساسات به معنای توانایی تشخیص و درک احساسات خود و دیگران است. بهره برداری از هیجان نیز شامل استفاده از اطلاعات هیجانی در تفکر، عمل و حل مسئله است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *