درمان وابستگی زیاد
نوامبر 8, 2020
درمان بر اساس تحریک عضلات
نوامبر 8, 2020

امروزه می توان گفت روان درمانی عبارت های گوناگونی دارد از جمله: صحبت درمانی و یا درمان روان شناختی.

در واقع روان درمانی، کمک رساندن به اشخاصی است که دارای هرگونه بیماری روانی یا اختلال های احساسی و عاطفی می باشند. مزیت های روان درمانی، درمان وسواس، استرس و افسردگی می باشد. همچنین کمک می کند تا روش های درمان سریع تر پیش رود و همچنان علائم مشکل ساز را مدیریت و کنترل می کند.

روان درمانی روش های گوناگونی دارد. قابل ذکر است که در کنار آن، از دیگر روش های درمان و یا داروهای متنوع استفاده نمود.

روان درمانی چیست؟

روان درمانی به مجموعه تکنیک هایی گفته می شود که برای درمان اختلالات روانی، هیجانی، انواع اختلالات شخصیت، اعتیاد، ناهنجاری های رفتاری و سازگاری و… به کار گرفته می شود. سایکوتراپی انواع مختلفی دارد و با توجه به اختلال فرد، روان شناس تشخیص می دهد که چه شیوه ای را به کار بگیرد. این درمان ابتدا با گفتگو شروع می شود و درمانگر با ارزیابی و بررسی سوابق فرد، بررسی عواطف و احساسات فرد درمان را ادامه می دهد تا ریشه مشکلات روانی را پیدا کند و بعد تصمیم به شیوه ی درمان بگیرد.

مزایای روان درمانی

شاید برای بیشتر افراد روان درمانی یا درمان روان شناختی جا نیفتاده باشد و هنوز هم برای درمان اختلالات روانی خود نقش روان درمان را نادیده بگیرند. ذهنیت اینکه افرادی که  به روانشناس مراجعه می کنند دیوانه هستند هنوز در جامعه وجود دارد و این ذهنیت مانعی برای افرادی است که از اختلالات روانی رنج می برند و نمی توانند برای درمان مراجعه کنند. اگر افراد اطمینان حاصل کنند که از طریق روان شناختی درمانی ۷۵ درصد مشکلات آن ها حل می شود و می توانند به زندگی بهتری دست پیدا کنند قطعاً بدون توجه به حرف دیگران این روش را شروع می کنند. در زیر قصد داریم تا بیشتر با روان شناختی و تأثیرات موفقی که در درمان افراد مبتلا به اختلالات روانی دارد بپردازیم.

مزایای روان درمانی

چه زمانی نیاز به روان درمانی دارید؟

تصور بیشتر افراد این است که زمانی که با مشکلات روانی درگیر شدند روان درمانی را انتخاب کنند. طبق بررسی هایی که انجام شده است با افزایش سن مبتلا شدن به اختلالاتی نظیر اضطراب، افسردگی و … بیشتر می شود.

علاوه بر مشکلات روانی بعضی از افراد ممکن است در موقعیت هایی نظیر داشتن بیماری جدی، کاهش وزن ، ترک سیگار، از دست دادن شغل، مرگ عزیزان، مشکلات مربوط به روابط عاطفی و … قرار بگیرند که در این صورت کمک گرفتن از درمانگر می تواند تا حدودی از بار این مشکلات بکاهد و به افراد کمک می کند تا بتوانند با موقعیت های مختلف زندگی بیشتر کنار بیایند.

اهمیت استفاده از دارو در روان درمانی

استفاده از روان درمانی و تأثیرات مثبت آن ثابت شده می باشد و فرد و اطرافیان در طول زمان درمان متوجه تغییرات رفتاری و شخصیتی فرد و مؤثر بودن درمان می شوند. اغلب مشاوره و استفاده از تکنیک های روان شناختی گاها به تنهایی کافی نیست و درمانگر در کنار مشاوره از دارو نیز استفاده می کند.

شاید بیشتر افراد دغدغه ی وابستگی و عوارض دارو را داشته باشند ولی اگر تجویز دارو طبق نظر درمانگر باشد این دغدغه کم خواهد شد. داروهایی که در روان شناختی بیشتر استفاده می شوند، در ۶ دسته طبقه بندی می شوند که شامل داروهای ضد اضطراب، داروهای ضد روان پریشی، داروهای محرک، داروهای تثبیت کننده ی خلق، داروهای ضد افسردگی و آرام‌بخش ها می باشد.

اهداف و مزایای روان درمانی

زمانی که شما از مشکلات روانی رنج می برید بهترین کار این است که با روان درمانی به درمان این مشکلات بروید. شما با استفاده از این شیوه ی درمانی یاد می گیرید که چگونه اتفاقات گذشته را درک کنید و اتفاقاتی که باعث تأثیرگذاری بر روی اخلاق و رفتار شما هستند را درک کنید و آن را با زمان حال تطبیق دهید. ممکن است بعضی عکس العمل ها در زندگی مشکلاتی را برای شما به وجود بیاورد که با کمک مشاور با این دسته از پاسخ ها آشنا می شوید و سعی می کنید که شیوه های تغییر و حذف آن ها را یاد بگیرید.

به طور کلی اهداف سایکوتراپی شامل تغییر الگوهای آسیب زای رفتاری، بهبود احساس ارزشمندی و حل و فصل تعارض ها می باشد. ممکن است فرد در جلسات ابتدایی با اندکی استرس، تنش و عصبانیت همراه باشد که درمانگر می تواند شیوه هایی را به کار بگیرد که اعتماد فرد را جلب کند و شخص در کنار روانشناس احساس آرامش داشته باشد و بتواند مشکلات خود را رک و صریح بیان کند.

انواع روش های روان درمانی

انواع روش های روان درمانی

همانطور که گفته شد در جلسات مشاوره روان درمانی ابتدا باید مشکل فرد تشخیص داده شود و پس از ریشه یابی درمان مناسب را شروع کرد در زیر انواع درمان هایی که در قالب درمان روان شناختی هستند را بیان می کنیم.

 • رفتار درمانی شناختی: بعضی از افراد نگرش غیر واقعی نسبت به خود، دنیا و آینده دارند و روش های فکری نادرستی را دنبال می کنند. با کمک درمانگر می توان به این نگرش ها پایان داد و الگوهای رفتاری و فکری جدیدی را پیدا کرد تا به زندگی سالم تر و بهتری دست پیدا کرد.
 • در روش دوم، روان درمان سعی می کند تا با گوش دادن و درک بهتر احساسات فرد به درمان او کمک کند.
 • روانکاوی: در این شیوه سعی می شود تا به شناخت محرک های زیر بنایی افراد پرداخته شود و هدف رهایی یافتن از احساسات سرکوب شده است. تعداد جلسات در روانکاوی باید کاملاً دقیق باشد و درمانگر با بررسی الگوهای رفتاری سعی می کند بفهمد که چه الگوهایی بر روی روابط عاطفی، اجتماعی فرد تأثیر گذاشته است.
 • درمان روان پویشی: در این روش درمانگر با استفاده از گفته های فرد یا همان تداعی آزاد پی به احساسات ناخودآگاه می برد و آن ها را تعبیر و تفسیر می کند.

تعداد جلسه های روان درمانی

جالب است بدانید که جلسه های درمانی به شکل های گوناگونی برگزار خواهد شد از جمله:

نحوه برگزاری جلسه های روان درمانی ممکن است هفته ای یک بار صورت بگیرد و زمان آن هم بین نیم ساعت یا ۵۰ دقیقه طول بکشد. شرکت در جلسه های روان درمانی متناسب برای تمامی سنین می باشد و هیچ محدودیت سنی ندارد. جلسات روان درمانی برای افراد گوناگون می باشد. به این معنی که برای برخی ممکن است کوتاه مدت و برای برخی بلند مدت انجام شود. بعضی از مشکلات و اختلالات از جمله مشکلات شخصیتی ممکن است به درمان دراز مدت طول بکشد.

روان درمانی چقدر طول می کشد؟

عوامل متعددی روی مشخص کردن تعداد جلسات روان درمانی تاثیر خواهد گذشت از جمله:

 • میزان و شدت علائم
 • میزان تجربه کردن استرس و تنش
 • سرعت پیشرفت هرگونه علائم
 • جایگاه اختلالات روانی
 • مدت زمان داشتن علائم
 • چارچوب های مرتبط درباره بیمه و هزینه

راحتی و صادق بودن با درمانگر ر جلسات روان درمانی

هر چه قدر بیمار با پزشک و یا درمانگر خود، احساس راحتی و صمیمیت بیشتری برقرار کند، جلسات روان درمانی کاربردی تر و مفیدتر برگزار خواهد شد. بیمار نیازمند این است که بدون در نظر گرفتن احساس ترس و خجالت نوع مشکل، اختلال و نابسامانی های به وجود آمده در شخصیت و رفتارش، با درمانگر خود در میان بگذارد.

کاربردهای اساسی روان درمانی چیست؟

 • اسکیزوفرنی
 • مشکلات افسردگی
 • اعتیادهای شدید به مخدرها
 • مشکل و اختلالات شخصیتی
 • نابسامانی های اضطرابی از جمله: فوبیا، وسواس، پانیک
 • اختلال در اشتهای فرد که جنبه عصبی دارد (پرخوری یا بی اشتهایی)

عوارض روان درمانی چیست؟

به راحتی می توان گفت خطرات و عوارض روان درمانی بسیار کمتر دیده شده است.

به دلیل در میان گذاشتن نوع احساس خود با روانشناس و در نتیجه ناراحت شدن شما پس از طی نمودن جلسات روان درمانی، ممکن است این موضوع جزء عوارض روان درمانی محسوب شود.